Anasayfa / Anasayfa / Fen Bilimleri Ve Sosyal Bilimler Proje Okulu İlimize Hayırlı Olsun

Fen Bilimleri Ve Sosyal Bilimler Proje Okulu İlimize Hayırlı Olsun

Fen Bilimleri Ve Sosyal Bilimler Proje Okulu2017-2018 Eğitim öğretim yılından itibaren öğrencilere hizmet verecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci tarafından yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığımızın 12 Haziran 2017 tarihli onayıyla ilimiz Hopa ilçesinde fen bilimleri ve sosyal bilimler programı uygulayan Hopa Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje okulumuzun açılışı kabul edildi” dedi.

Kahveci açıklamasının devamında, “2017-2018 eğitim öğretim yılında TEOG yerleştirme puanlarına göre kayıt alacak okulumuzun ilimize kazandırılmasındaki değerli katkıları için Milli Eğitim Bakanlığımıza, milletvekilimiz sayın Dr. İsrafil Kışla’ya, Valimiz Sayın Ömer Doğanay’a şükranlarımı sunuyorum. Okulumuzun ilimize ve tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyor, okulumuzdan vatanını, milletini bilen ve seven, Milli, manevi değerleri benimsemiş, çağın tüm ilimleriyle bezenmiş, insanlığa katkı sunacak nice bilim insanlarının yetişmesini temenni ediyorum.

Hopa Fen Ve Sosyal Bilimler İmam Hatip Lisesi Proje Okulu

Hopa Fen ve Sosyal Bilimler İmam Hatip Lisesi Proje Okulu 2017-2018 Eğitim öğretim yılından itibaren öğrencilerimize hizmet verecek.

  1. sınıf öğrenimini tamamlayan öğrenciler TEOG Yerleştirme Puanlarına göre bu okulu tercih edebilecekler.Okulumuza bağlı kız ve erkek öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere kız ve erkek pansiyonları bulunmaktadır.

Okulumuzun 24 adet dersliği mevcuttur

Öğrencilerimizin fen bilimleri alanında gelişimlerini desteklemek, bilimsel çalışmaları bizzat yapmalarına imkân sunmak amacıyla fen, fizik, kimya- biyoloji olmak üzere 3 adet modern laboratuvarı mevcuttur.

Öğrencilerimizin algoritma becerilerini geliştirmek, teknolojiyi en üst düzeyde kullanarak üreten bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla okulumuzda Kodlama, Robotik uygulamalar, 3D Yazıcı teknolojisi gibi birçok modern eğitim teknoloji imkânları sunulacaktır.

Öğrencilerimizin sürekli okuyan ve araştıran bireyler olarak yetişmelerine imkân sağlamak, onlara kitap okuma zevk ve alışkanlığını kazandırmak amacıyla içerisinde internet hizmeti olan, dijital kitap içerikleri ile ( e-kitap, z-kitap ) zenginleştirilmiş Z-Kütüphanemiz mevcuttur.

Öğrencilerimizin sportif faaliyetlerini gerçekleştirecekleri standart ölçülere sahip kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Yine öğrencilerimizin zamanlarını değerlendirmeleri için satranç salonu, kafeterya, güreş ve karate salonu bulunmaktadır.

Öğrencilerimizin bilgi, tecrübelerini artırmak amacıyla yurt içi ve yurt dışı geziler, akademisyen ve uzman kişiler tarafından konferans ve söyleşiler, okuyucu-yazar buluşma etkinlikleri sürekli olarak düzenlenecektir.

Öğrenciler başta TÜBİTAK tarafından düzenlenen projeler olmak üzere gerek ulusal gerekse uluslararası projelere sürekli teşvik edilip, proje hazırlamaları ve katılımları desteklenecektir” ifadelerine yer verdi.

Proje Okulu Nedir?

Bu okullara öğrenciler, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi ile belirlenen kontenjan sayısınca ve puan üstünlüğüne göre yerleşirler.- Öğrencilerden her biri 9. sınıfta fen ve sosyal bilimler alanında dört (4) kitap okurlar. Gerçekleştirilen bu okuma programı sonunda koordinatör öğretmen veya branş öğretmenleri rehberliğinde toplu müzakereler yapılır.

Öğrencilere eğitim öğretim yılı sonlarında yaz programları uygulanır. Yaz programlarının süresi en az 3 hafta olur ve programda seminerlerin yanı sıra İngilizce veya Arapça dil eğitimi desteği de verilir.

“Fen Bilimleri” ve “Sosyal Bilimler” alanları olarak ayrıştırılan öğrenciler koordinatör öğretmenleri rehberliğinde tercih ettikleri alanda 9. sınıfta olduğu gibi 10. sınıfta da Yetiştirme ve Destek Kursları, seminer, konferans ve okuma programına tabi olurlar.

Proje ve program uygulayan okullarda öğrencilerin fen ve sosyal bilimler ile sanat dalında ilgi duydukları alanlara yönelik ve yeteneklerinin keşfedilmesine imkan veren sosyal kültürel etkinlikler gerçekleştirilir.

Öğrenciler, bilimsel çalışmalar, deney, inceleme, gezi ve gözlemlerde bulunurlar. Laboratuvar çalışmalarında bizzat faal olarak yer alırlar. Bilim adamları ve onların icat ve keşifleri ile ilgili araştırmalar yaparlar. TÜBİTAK projelerine katılırlar. Sinema, belgesel filmler, drama etkinlikleri, sosyal sorumluluk projeleri, bilim fuarları, münazaralar ve sportif faaliyetler vb. etkinliklere dahil olurlar.

Yetiştirme ve Destek Kursları ile öğrencilerin alan derslerine yönelik derslerde takviye yapılır. Bu takviyeler hafta içi ve hafta sonları çok etkin bir şekilde uygulanır.

Çalışmaların verimli bir şekilde yürümesi için standartlara uygun salon, kütüphane, okuma salonu, laboratuvar, zümre odaları, atölyeler vb. eğitim ortamları hazırlanır.

Proje okulunda gerek hafta içi derslerde, gerekse Yetiştirme ve Destek kursları ile öğrencilerin üniversite giriş sınavlarında başarılı olacak şekilde hazırlanmaları sağlanır.

Proje Okullarının Genel Amaçları

Öğrencilerin ilgi, istidat ve kabiliyetlerine göre akademik, mesleki, sportif, sanatsal ve kültürel gelişmelerini sağlamak, ülkemize ve bütün insanlığa katma değer üreten, okuyan, düşünen ve fikir geliştirebilen, tartışabilen; kişi, grup ya da topluluklar arası yaşanan problemlere çözümler üreten, özgüvenleri yüksek, kendi medeniyet değerlerinin farkında olan; liderlik becerisine, millî, mânevî, ahlâkî, insânî, kültürel ve evrensel değerlere sahip bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, uluslararası düzeyde bilgi ve kültür sahibi, farklı ırkları ve kültürleri tanıyan, sosyo-ekonomik gelişmeleri fark eden, dünya ile islam dünyası ve müslüman toplumlar ile sosyal ilişkiler kurabilen fertlerin yetişmesine katkı sunmak, öğrencileri fen bilimleri, sosyal bilimler alanlarında yükseköğretime hazırlanmalarına katkı sağlamak.Öğrencilerin kabiliyetleri doğrultusunda gelişmelerine destek vermek, rasyonel ve analitik düşünme becerilerini geliştirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir