Gazeteciler Ankara’da Bir Araya Geldi

Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinin yaptığı  “Yeni Medya ve Gazetecilik Etiği” kapsamında İrlanda Büyükelçiliği’nin desteğiyle yerel medya kuruluşlarından genç gazeteciler bir araya geldi.

Seminere Kent Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ayça Gündüz katılarak Artvin ilini temsil etmiş oldu.On dört genç gazetecilerin katılımı ile basın sektörüne damga vuran gazeteci ve uzmanların sunumuyla program gerçekleştirildi.

Ev sahipliği yapan Ankara Gazateciler Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin, bu çalışmalarla mevcuttaki değil gerçek gazeteciliği anlattıklarını vurguladı.

Eğitim programında gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu “Gazetecilik Etiği” üzerine teorik ilkeleri ve pratikteki tabloyu anlattı.

Yerel medya kuruluşlarından genç gazetecilere yönelik “Yeni Medya ve Gazetecilik Etiği” eğitim programında Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, basın özgürlüğü raporları itibariyle Türkiye’deki durumu anlattı.

Ardından Sözcü Gazetesi web sitesinin Ankara temsilcisi Zeynep Gürcanlı, “Türkiye’de ve Dünyada İnternet, Teknoloji ve Sosyal Medya Kullanımını’nın Gazetecilik için ne ifade  ettiğini” anlattı.

Gürcanlı, internet gazeteciliğiyle birlikte basın özgürlüğü alanının daraldığını, medya kuruluşlarının kapatıldığını ve işsizlik oranının başka sektörlere oranla medyada üç kat arttığına  dikkat çekerek, “Çalışma koşulları ağırlaştı, ücretlerde gerileme var. Sendikal örgütlenme yok oldu” dedi.

Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Program Sorumlusu İgor Chelov ve Finansal Destek Program Uzmanı Merve Kambur, M4D program içeriği ve genç gazeteciler için destek aracı ile uygulamaları konusunda bilgi verdi.

Eğitim kapsamında, teyit.org’dan Gülin Çavuş, “Gazeteciler için Dijital iz Sürme, Online Investigation İpuçları, Doğrulama ve Arama Yöntemlerini Geliştirme Modülleri”ni anlattı.

Çavuş, örneklerle yanlış bilginin en yaygın yedi türü olan; Çarpıtma, Manipülasyon, Hatalı İlişkilendirme, Parodi, Taklit, Uydurma ve Bağlamından Koparma’nın ortaya çıkışı ve kısa  süre içinde sosyal medyada yayılması konusunda genç gazetecilere bilgiler verdi. Son olarak genç gazetecilere yönelik düzenlediği eğitim programı, Uzman Faruk Saygılı’nın “Gazetecilik için Sosyal Medya Planlaması ve Dijital Medya için Yeni Araçlar”ıkonusundaki bilgilendirmesiyle sona erdi.

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir