Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık

Tarım Ve Orman Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü (FAO) iş birliğinde çalışmaları yürütülen “GIDANI KORU-SOFRANA SAHİP ÇIK” isimli kampanya 20 Mayıs 2020 tarihinde Tarım Ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ nin ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısı ile resmi olarak başladı.

Tarım ve orman il müdürlüğünce konuya ilişkin yapılan açıklamada; “Gıda israfı; Gıdanın tarladan eve gelinceye kadar geçen süreçte değişik nedenlerden dolayı tüketime elverişli olmama haline denir. Gıdaların hasat veya nakil sırasında ezilmeleri, çürümeleri ve bozulması da israfa yol açmaktadır. Bu olay sadece tarla veya marketlerde olmadığı gibi yemek yedikten sonra tabakta yemek kalması da gıda israfı olarak değerlendirilmektedir. En yüksek gıda israfı maalesef evlerimizde gerçekleşmektedir.

Gıda israfından farklı olarak gıda kaybı, tüketicinin eline geçmeden önceki süreçte, gıdanın üretimden arza kadar olan süreç boyunca kat ettiği yolda üretici ve tedarikçilerin hatalı alışkanlıkları ve seçimleri sonucunda tüketilebilir gıdalarımızın kaybedilmesi ve israf edilmesine verilen addır. Perakendeciler, gıda hizmet sektörü ve tüketiciler bu zincire dahil değildir.  Kısaca hasattan/kesimden/avlanmadan sonra gıda arz zincirine giren ancak bir şekilde ziyan edilen gıdalar, gıda kaybını tanımlar.

Kampanyada ki asıl amaç israfı ve kaybı önlemek ve bilinçli tüketime yönelmektir. Bu kapsamda kamu spotları, İlimiz genelinde billboardlarda sergilenen posterlerle, liflet ve broşürlerle kampanyaya destek sağlanmıştır.” İfadelerine yer verildi.

Ayrıca Kontrol Edin

ARTVİN ARHAVİ İLÇESİ KAVAK VE KİREÇLİ KÖYLERİ TAŞKINLARDAN KORUNUYOR

BASIN BÜLTENİ 10.08.2020 DSİ Artvin’de yaptığı yatırımlarla Çoruh Nehrine altın gerdanlıklar takmaya, vatandaşlarımıza içme ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir