GÜLDEN KARABUDAK HAYRETTİN KARACA’YI ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA YAZDIĞİ MESAJLA ANDI

Artvin’in, çevrenin, , doğanın, çocukların can dostu Ege”nin mert insanı Gülden Karabudak, TEMA’nın kurucusu Hayrettin Karacayı ölümünün 1. yılında unutmadı. Karabudak yayınladığı anma mesajında şu ifadelere yer verdi;

Yeryüzünde kırmızı renkli süveterin bu kadar çok yakıştığı ve kırmızıya böylesine büyük anlamlar yükleyen bir insan daha yoktur herhalde.

Yeşilin her tonunu bir kırmızı süvetere sığdıran değerli büyüğüm, yol arkadaşım, hayranlıkla örnek aldığım, yeşilin koruyucu meleği ve  benim manevi dedem Sevgili Hayrettin Karaca!..

Bir yıl önce aramızdan ayrıldığında tek kelime yazamamıştım. Dilim dönmedi, ifadem yetmedi.Yine yetmeyecek.

Bu topraklarda, sudan sebepler yoluna parsel parsel yok edilen ormanlar için cansiperane mücadele ederken, yanımızda gerçek anlamda sadece o vardı. Tek başına!. Bir baba gibi! Bizim için geldi, yok edilen doğa için geldi ve hayatında ilk kez bunun için yargılandı. Yargılandık! Onunla omuz omuza adalet aramaya gittiğimizde “Burada sadece ben değil tüm doğa savaşçıları yargılanıyor, ülkemin bu hale düşürülmesinden utanç duyuyorum” demişti.

Yeşil aşktı, umuttu, gelecekti hepimiz için. Hiçbir suç unsuru olmamasına rağmen, tam 2.5 sene kanırtıp süründürülen davanın  sonunda, “alnımızın yeşili ile” beraat demişti yargıç. Ve bana o zaman; “Unutma Gülden, 1(bir) herşeydir” demişti. Unutmadım, unutmayacağım. Ve bu yeşil beraati bir onur madalyası olarak ömrümce taşıyacağım sevgili dedem.

Masa başında, sokakta, ormanda, evde her yerde onun öğrencisiydiniz. Yoktu öyle bedava bilgi.. Öğrendiğini uygulayacaksın!

 Doğa öyle ezberden klavye başında korunamıyor maalesef. Bazen ağır bedeller ödüyorsunuz. Ödemelisiniz! Ekranlara “benim de bir resmim olsun” diye doğa hayranı pozlar koymak DOĞANIN hiçbirşeyine katkıda bulunmuyor. Sahada canla başla uğraşacaksın ki, söyleyecek kelamın olsun. Canını feda edercesine yürüyeceksin ki, Hayata gerçek bir katkın olsun.

İsmiyle müsemma bu güzel insan, hayata koca bir değer bıraktı. Onunla aynı yolda yürümekten gurur duyuyorum. Ben de ömrümü ormanlara adadıysam, bundan sonra da insanları aydınlatmaya ve “yeşil terapi” yoluyla ondan aldığım mirası taşımaya söz veriyorum.

Sevgili toprak dedemle ikimizin hiç poz veren bir fotoğrafı yoktur. Çünkü hep bir dava için yanyana, omuz omuza, hızlı adımlarla yürüdük.Hasbelkader bu yolda görüntülendiğimiz oldu.

Mekanın cennet olsun Toprak Dede..

Senin tabirinle; Gülden, karanfilden

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir