Halitpaşa Camii Yaz Kuran Kursu Öğrencilerine Kudüs Sunumu

Artvin Halitpaşa Camii Yaz Kuran Kursu öğrencilerine Gençlik Lideri Taha Mesut Öztürk Kudüs İzlenimlerini anlattı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Medeniyetimizin Keşfi Kudüs” projesi kapsamında İlimiz Artvin’den Kudüs’e giden görevli Gençlik Lideri Taha Mesut Öztürk, Kudüs’ün tarihi ve dini açıdan önemi hakkında bilgiler vererek, öğrencilere Kudüs izlenimlerini anlatmaya tüm hızıyla devam ediyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gençlerimizin bilgi ve kültürel alt yapılarını sağlam temeller üzerine inşa etmiş bir kuşak olmaları ve geleceğe daha donanımlı şekilde hazırlanmalarını sağlamak, bölgenin başta İslam medeniyetleri olmak üzere dünya medeniyetleri açısından önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve inanç, kültür, tarih açısından öne çıkan öğeleri gençlerle yerinde paylaşarak Kudüs konusunda bilinç geliştirmek amacıyla hayata geçirilen “Medeniyetimizin Keşfi: Kudüs” projesi kapsamında Artvin ilimiz Gençlik Lideri Taha Mesut Öztürk’ün de yer aldığı 81 ilin Gençlik Liderleri ve katılımcı gençlerden oluşturduğu 180 kişilik ekip 09-13 Mayıs 2018 tarihlerinde Kudüs’e gitti.

Proje kapsamında Gençlik Liderlerimiz ve Katılımcı gençlerimiz Yafa, Kudüs, Eriha, El Halil, Beytüllahim şehirlerini ziyaret etti. Üç gün süren olan program kapsamında Yafa şehrinde Mahmudiye Camii, Saat Kulesi, Kudüs şehrinde başta Mescid-i Aksa ve içerisinde bulunan Kubbetü’s Sahra ve Muallak Kayası, Kıble Mescidi, Mervan Mescidi, Burak Mescidi ve diğer mescidler ile Mescid-i Aksa çevresinde ve Kudüs’te bulunan Hz. Ömer Camii, Zeytin Dağı, Halil Camii, Burak Duvarı, Hz. İsa(A.S)’in Son Akşam Yemeği Odası, Kıyame Kilisesi, Sion Tepesi, Salman-ı Farisi Makamı, Rabiatü’lAdeviyye Makamı, Beytüllahim, Eriha, Lut Gölü, Hz. Musa(A.S) makamı, Hz.Davut(A.S) Makamı, Hz. İbrahim(A.S) makamı, Hz. İshak(A.S) Makamı, Hz. Yusuf(A.S) makamı gibi çok önemli yerler ziyaret edildi.

Medeniyetimizin Keşfi “Kudüs”

Gençlerimizin bilinçli bir kuşak olmalarını ve geleceği daha donanımlı karşılamalarını sağlamak amacıyla gezi deneyimlerini de paylaşan Gençlik Lideri Öztürk, Kudüs’ün biz müslümanlar için ne denli önemli olduğunu gençlerle paylaşmaya devam ediyor.

Artvin Şehit Erol İnce İmam Hatip Ortaokulu Konferans salonunda Halitpaşa Camii Yaz Kuran Kursu öğrencilerine Kudüs İzlenimlerini anlatan Öztürk; “Medeniyetimizin Keşfi Kudüs projesi kapsamında 180 kişi ile 09-13 Mayıs tarihleri arasında Kudüs’e gittik. Gelip bütün öğrencilerimize, çocuklarımıza orada neler gördüğümüzü ve neler yaşadığımızı anlatıyoruz. Ara ara programlar yapıp okullara, yaz kurslarına gidip gençlere sunum yapıyorum. Bizim için çok önemli bir yere sahip olan Kudüs’ü anlatıyorum. Şimdi yaz aylarında olduğumuz için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Yaz Spor Okullarına, Gençlik Merkezlerinin Yaz Kurslarına ve Camilerdeki Yaz Kuran Kurslarına bu sunumu yapıyorum. Okullar açılınca bazı okullara da gidip, bu sunumu yapmaya devam edeceğim” şeklinde açıklamada bulundu.

Neden Kudüs?

Öztürk öğrencilere işte şu açıklamalarda bulunuyor: “Çünkü, Peygamberler şehri Kudüs işgal altındadır. Kudüs kurtulursa Dünya kurtulur.

Çünkü Mescid-i Aksa, Kudüs şehrinde. Mescid-i Aksa ilk kıblemiz, ikinci mecscidimiz ve üç haremden bir tanesidir.

Çünkü Mescid-i Aksa biz müslümanlar için çok önemlidir. Mescid-i Aksa’nın İslâm’daki müstesna yerinin en önemli nedenlerinden biri, Resulullah (s.a.v)’in İsrâ ve Miraç mekânı olmasıdır. Yüce Allah, İsrâ suresinin birinci âyetindeMescid-i Aksa’yı adıyla anarak şöyle buyurur: “Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa’ya yürütenin şanı pek yücedir. Şüphesiz o duyandır, görendir.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca Kontrol Edin

Kemalpaşa Kaymakamı Akpınar’a Veda Gecesi Düzenlendi

Kemalpaşa Kaymakamlık görevini yürüten Mehmet Kemal Akpınar’ a verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etmek amaçlı veda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir