‘Hayvancılık Faaliyetleri Sorunlar Ve Çözüm Önerileri’ Konulu Çalıştay Düzenlendi

Artvin’de ‘Hayvancılık Faaliyetleri Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ konulu çalıştay düzenlendi.

Artvin Valiliği ve Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Konferans salonunda düzenlenen çalıştaya Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Hayvancılık Genel Müdürü Yardımcısı Salih Çelik, Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, bakanlık temsilcileri, ilçe kaymakamları, kooperatif başkanları ve çiftçiler katıldı.

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Koordinatörü Kubilay Akalın maderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla kadın çiftçilerin ve bütün kadınların günü kutladı.

Okur, daha önceden su ürünleri ve arıcılık konularında çalıştaylar düzenleyerek sektörün sorunlarını tespit edip çözüm yolları üretmeye çalıştıklarını ifade ederek bugünde hayvancılık sektörünün sorunlarına çözüm bulmak adına bu çalıştayı düzenlediklerini söyledi.

Artvin’de 55 bin büyükbaş, 114 binde küçükbaş hayvan varlığının olduğunu ifade eden Okur, hayvancılığın Artvin’de küçük aile işletmeciliği şeklinde geleneksel usullerle yapıldığını ve ticari işletenin olmadığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik’te konuşmasında bakanlık düzeyinde daire başkanlarının ve yetkililerin Artvin’deki çiftçilerin sorunlarını  dinlemek ve çözüme kavuşturma gayesiyle bugün Artvin’de olduğunu söyledi.

Ülke hayvancılığının geliştirilmesi adına her zaman üreticilerin ve çiftçinin destekçisi olduklarını ifade eden  Çelik “Bugün resmi gazetede yayınlanan tebliğde sıfır faizli kredilerini küçük baş hayvanlar için, besicilikte işletme kredisini üç aya, yatırım kredilerinde de 6 aya düşürdük. Bakanımız yeni bir perspektifle hayvancılığı ele aldı. Yerli imkanlarla, yerli üretimlerle milli tarım projesini Türkiye’ye kazandırdık” dedi.

Artvin’in mera hayvancılığı programında olduğunu ifade eden Çelik bunun iyi değerlendirilmesi durumunda kazanımlarının da iyi olacağını ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise bu çalıştayların Artvin’in tarım sektöründeki sorunlarının çözümü noktasında önem arz ettiğini söyleyerek “İlimizin hali hazırda ki durumu nedir? Sorunlarımız nedir? Bunların tespit edilmesi lazım. Bu çalıştayın sonuçlarını hem bakanımızla hem de müsteşarımızla istişare edeceğim. Yerelde çözülecek işler var. Ankara’da çözülecek işler var. Ankara’da çözülecek işler için üzerimize düşen görevi yerine getireceğim. Tarım Bakanımızın Artvinli olması bizim için bir şanstır” dedi.

Çiftçinin işine sahip çıkması durumunda bir şeylerin yapılabileceğini belirten İsrafil Kışla siyasiler ve bürokratlar olarak çiftçilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesi için gayret göstereceğini söyledi. Kışla çiftçilerin taleplerinin isteklerinin ve sorunlarının çözümü için, sivil kuruluşlara ve birliklere de çok işler düştüğünü dile getirdi.

Kışla  “24 Mart’ta Turizm Bakanın katılımıyla Artvin’de turizm çalıştayı yapacağız. Turizmde Artvin’in lokomotif kalkınmasında önemli sektörlerinden bir tanesi. Bu çalıştaya turizm bakanımızı özellikle davet ettik. İnşallah bakanımızın katılımıyla bu çalıştayı da yapacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay devlet olarak hayvancılık konusunda gerekenlerin yapılıp ya da yapılamadığının iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Doğanay ” Çiftçilerimiz hayvancılık konusunda üzerlerine düşüne görevi yapıyor mu? Çiftçilerimizde kendilerini sorgulamalı. Tarıma sırtını dönen en başta kendisine ihanet etmiş olur. Biz kendimize ihanet etmeyeceğiz. Her fırsatı değerlendireceğiz” diye konuştu.

 

 

Ayrıca Kontrol Edin

Artvin BİLGE Projesi Hızlı Başladı

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce BİLGE Projesi uygulama ve işleyiş konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya İl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir