İl Müftüsü Uçkun: Bu Ayın Temel İbadeti Oruçtur

Artvin İl Müftüsü Kemal Uçkun, “Ramazan orucu hakkında temel dini bilgiler” konusunda açıklama yaparak, “bu ayın temel ibadeti oruçtur” dedi.

İslamiyet’te üç ayların sonuncusu, on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisi olan Ramazan ayında vatandaşları doğru bilgilendirmeyi amaçlayan Artvin İl Müftüsü Kemal Uçkun bilinmesi gerekenleri açıkladı.

Uçkun açıklamasına, “Ben öncelikle içinde bulunduğumuz feyiz ve bereket ayı olan Ramazan’ı Şerifin milletimize ve alemiİslama hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ederim. Kuran ve merhamet ayı Ramazanı Şerifin akıtılan kan ve göz yaşından kurtulmasını temenni ediyorum.Muhterem Müslüman kardeşlerimizin Ramazan ayı münasebetiyle yapmış oldukları her türlü namaz, oruç, fitre, zekat, zikir ve tesbihat, iftar ve mukabelelerini Rabbim kabul eylesin. Ramazanımız hayırlı olsun” diyerek başladı.

Uçkun açıklamasının devamında, “Ramazanın olmazsa olmazı oruç hakkında bir Müslümanın bilmesi gereken temel dini bilgileri hatırlatmak istiyorum.

Oruç; İslamın 5 esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Bu ayın birinci sıradaki ibadeti oruçtur. Tutabileceği halde oruç tutmayıp, herkese yardım dağıtsa, iftar verse, ibadet etse tabiki bunların sevabını alacaktır. Ancak bu ayın temel ibadeti Oruçtur. Çadırın orta direği oruçtur.

Oruç, inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek, niyet ederek, imsak vaktinden iftara kadar yemek yemek ve cinsel ilişkiden uzak kalarak yerine getirilen ibadettir.

Oruç tutmakta bir sınamadır. Emre itaattir.  Konuşmamız, duruşumuz ile davranışımız birbirini tutuyor mu? Sınamamızdır. Her ümmetin farklı orucu vardır.

Oruç kimlere farzdır?

Müslüman olmak, akıllı olmak, ergenlik çağına gelmiş kişilerde bu şartlar var ama; oruç tutamayacak kadar hasta ise tutmayabilir. Dinimiz yolcu olarak kabul ettiği yani 90 kilometrelik bir yola çıkmışsa tutmayabilir.

Ergenlik çağına gelmeyen çocukların oruç tutması farz değildir. Ancak alışmaları için gönüllü olanlarında yavaş yavaş tutmaya alıştırmak uygun olur. Lohusa, hamile ve emzikli çocuğu olanlar, çok yaşlı olanlar, ağır işlerde çalışmak zorunda olanlar tutmayabilir sonra kazasını yaparlar.

Değerli Artvinli vatandaşlar ibadetlerde önemli olan çokluk değil keyfiyet yani kalite önemlidir. Kıldığımız namazdaki rekatın çokluğu değildir. Zikir ve tembihattaki rakamda değildir. Süleyman Çelebi şöyle diyor: “bir kez Allah dese aşk ile lisan dökülür cümle günah misli hazan.” Oruçta da evvel emirde halis bir niyetle oruca başlamak niyetsiz  ibadetibadet sayılmaz.  Yani, Ramazanda biz orucu tutmalıyız, oruçta bizi tutmalı. Oruç ibadeti bizi değiştirmeli, biz orucu değiştirirsek doğru olmaz.

Bu da oruçlunun gözünü haramdan, dilini yalandan, gıybetten korumalıdır. Biz elhamdülillah disiplinli, düzenli, saygı ve sevgide kusur etmeyen bir milletiz. İbadetimizde de aynı düzen ve ihtimamı göstermeliyiz. Karşılığını Allah’tan bekleyerek ibadetin sevabı ölçülemez” dedi.

Dikkat etmeden oruçluysak bütün kötü alışkanlıklar devam ediyorsa o oruç oruç  değildir diyen Uçkun, “Ya da istenen oruç bu değildir.  Mesele nefsi terbiye etmektir.

Oruç tutan bir kişi unutarak her hangi bir yeme içme veya başka bir davranışta bulunursa orucuna devam etsin diye buyuruyor Peygamber Efendimiz ( sav).

Ramazan ayında tuttuğumuz oruçlarda temel bilgi olarak bilmemiz gereken hususlardan biride sahura kalmak, bir bardak su ile sahur yapmak imsaka kadar yemem ve içmeyi kesmek.

Peygamber Efendimiz ( sav) şöyle buyuruyor: “Sahura kalkınız, şüphesiz sahurda bereket vardır. Orucu unutarak yiyip içerse aklına gelince hemen bırakırsa yemem içmeyi ve orucunu devam ettirsin. Çünkü onu Allah (cc)  yedirtmiştir.”

Allah oruç tutana buyurdu. Bizde müminler Allah’a bağışlanma dileriz. Kabenin önünde biz onu göremesek de o bizi görür. (Ali İmran 103.)

Müminler kadın erkek çoluk çocuk camileri doldurması, teravihlerde buluşması Ramazanın güzelliklerindendir” ifadelerini kullandı.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Kavak ağacının gövdesine yapılan 13 metrekarelik ahşap pansiyon ilgi görüyor

Artvin’in Şavşat ilçesinde pansiyonculukla uğraşan Cihat ve Filiz Küçükaltun çifti, kavak ağacı gövdesine yerden 4 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir