Anasayfa / Anasayfa / İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Üreticiye Tavuk Dağıtımı Yaptı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Üreticiye Tavuk Dağıtımı Yaptı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Üreticiye Tavuk Dağıtımı Yaptı

Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilerin sosyo-ekonomik durumlarına katkı sağlamak için 50 üreticiye 50 adet kümes ve toplamda bin 500 adet Atak-s cinci yerli yumurta tavuğu dağıtıldı.

Tavuk dağıtım törenine Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi ve çiftçiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce çiftçilerin sosyo-ekonomik durumlarına katkı sağlamak ve köy tavukçuluğunu geliştirmek amacıyla DOKAP’ın finanse ettiği proje ile Türkiye’nin ilk yerli olan Atak-s cinci yerli yumurta tavuğu dağıtımı yapıldı.

Dağıtım töreninde basın mensuplarına proje hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur,  ATAK-S tavuklarının Türkiye’nin ilk yerli ırkı hibrit yumurta tavukları olduğunu söyledi.

Okur, Artvin il genelinde 144 çiftçiye 7 bin 200 tavuk dağıtımı yapacaklarını belirterek,  “DOKAP finansmanıyla bu projeyi hayata geçirdik. Üreticilerimize tavuklarla birlikte kümeslerini de teslim edeceğiz. Amacımız yumurta tavukçuluğunu geliştirmek, aile bütçelerine katkı sağlamak.” Dedi.

Okur , “Vatandaşlarımızdan kesmeyeceği ve satmayacağı yönünde taahhütname alıyoruz. 480 çiftçimiz bize başvuru yaptı. Bizde bütçemiz ölçüsünde 144 çiftçi belirledik. Belirlediğimiz kişilere hibe olarak tavuk ve kümeslerin dağıtımını yapıyoruz. Kurum olarak  dağıtımını yaptığımız tavukların takibini de  yaparak.

Bu tavuk ırkının Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstüsünün bir geliştirdiği bir ırk olduğunu kaydeden Okur, “Bu ırk diğer ırklara oranlara yaşama gücü yüksek bir hayvandır. Yumurta kabuk rengi çok piyasada daha çok rağbet görüyor. Halk arasında köy tipi tavuk adlandırılıyor” ifadelerine yer verdi.

Çiftçi Sultan Arslan da projeden çok memnun olduklarını ifade ederek, “Hibe olarak 50 tavuk ve kümes aldım. Önceliğim organik beslenmek. Organik beslenmeye dikkat ediyorum. Başarabilirsem de ticaretini yapacağım.” dedi.

Ç.P.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir