İstilacı böcekler tarım arazilerinden sonra ormanlara yöneldi

Vampir kelebek adıyla bilinen Ricaniasimulans  ile istilacı böcek olarak bilinen Halyomorphahalys tehlikesi büyüyor. Artvin’de tarım arazilerinin ardından orman ağaçlarına yöneldi.  Böceklerle mücadele için Artvin Orman Bölge Müdürlüğü araştırma çalışmaları başlattı.

Doğu Karadeniz’de, 2006 yılında görülmeye başlanan, son birkaç yıldır çoğalan ve özellikle yaz ayı ile birlikte yeniden ortaya çıkan ‘Ricaniasimulans’ adlı kelebek türü böcek ve 2016 yılından itibarenbaşta fındık olmak üzere, meyve ağaçlarında görülen Halyomorphahalys (Kahverengi pis koku böceği) tarım alanlarının ardından şimdi de orman ağaçlarına yöneldi.Suyunu emdiği diğer bitkiler ve yeşil örtünün kurumasına neden istilacı böcekler, vatandaşların kâbusu oldu. Artvin Orman Bölge Müdürü Sinan Özkaya, Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde, tarım ve orman alanlarında inceleme başlattı. Zarar veren böcekleriyle ilgili bölgede yaşayan vatandaşların dinleyen Özkaya, daha sonra  köy muhtarları ile toplantı yaptı.

Toplantıda, bölge müdürlüğü sınırları içerisinde Arhavi, Hopa, Kemalpaşa, Borçka ve il merkezinde, 2006 yılından itibaren başta çay bitkisi olmak üzere tarım bitkilerinde zarar veren RicaniaSimulans (Kelebek Böceği) ve 200’den fazla bitkide zarar veren Halyomporphahalys (Kahverengi pis koku böceği)’nin 2016 yılından itibaren başta fındık olmak üzere, meyve ağaçları ve orman ağaçlarında da zarar yaptığının tespit edildi. Vatandaşların ve muhtarların talepleri doğrultusunda, Bölge Müdürlüğü mücadele amaçlı araştırma çalışmalarının başlayacağı ifade edildi.

Ayrıca Kontrol Edin

Artvin’in Doğal Güzellikleri “Çoruh Ekoturizm” Projesiyle Turizme Kazandırılacak

Proje kapsamında Anbarlı-Tütüncüler, Ormanlı-Fıstıklı köyleri, Çamlık-Yenimahalle ile Kafkasör-Genya Dağı boyunca 52 kilometrelik güzergahta boyunca yürüyüş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir