İTFAİYE STAJER ÖĞRENCİLERİNE YANGIN  TATBİKATI

Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde Staj Gören Öğrenciler Yangın Tatbikatı Yaptı

Artvin Belediyesi İtfaiye biriminde staj gören Artvin Çoruh Üniversitesi, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü öğrencilerine, Artvin Belediyesi itfaiye ekiplerin tarafından yanan bir otomobile nasıl müdahale edileceği konusunda verilen eğitim sonucunda tatbikat yaptırıldı.

Tatbikatta; yangın ihbar hattı 110’a gelen, otomobil yangını ihbari üzerine stajyer öğrenciler hemen araçlara giderek olay yerine intikal etti.  Stajyer itfaiyeciler yangın söndürme istasyonlarını kurarak yanan otomobile su ve köpük ile müdahale bulunarak yangını söndürdüler.

Tatbikatı değerlendiren İtfaiye şefi Hamdi Çetin; “İtfaiye müdürlüğü olarak ilimizde eğitim gören Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü öğrencilerinin yaz stajlarını yapmasına imkân sağlayarak programımız dâhilinde çeşitli tatbikatlarla öğrencileri mesleğe hazırlıyoruz”dedi

Çetin; ” Üniversitemiz bünyesinde eğitim gören öğrencilerimiz yaz stajlarına ilk geldiklerinde çok tedirgindiler. 3 haftalık staj döneminde meslek hayatlarına başladıklarında kendilerine özgüveni olması açısından personel gibi eğitim veriyoruz. Bugün burada yaptığımız uygulama bir otomobil yanarken nasıl müdahale edeceklerini öğrendiler. Arkadaşlarımız gelen ihbar üzerine harekete geçerek bilgi ve becerilerini başarılı şekilde sergileyerek temsili yakılan ateşi su ve köpük ile söndürdüler” diye konuştu.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü Birinci sınıf öğrencisi Fatma Yıldız, tek kız olarak itfaiye de staj yaptığını söyleyerek ilk zamanlar da ki zorluğu ve tedirginliği zamanla aştığını mesleği daha çok sevdiğini söyledi.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü ikinci sınıf öğrencisi Ali Uyan ise itfaiyecilik mesleğini hocalarının tavsiyesi üzerine seçtiğini ve memnun olduğunu belirterek can kurtarmanın, zor durumda olan insanlara, canlılara yardımcı olmanın bilinciyle görev yapılmasının da altını çizdi.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir