Anasayfa / Anasayfa / Jandarma Teşkilatının 178. Kuruluş yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı

Jandarma Teşkilatının 178. Kuruluş yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı

 

Artvin’de jandarma teşkilatının 178. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

İl Jandarma Komutanlığındaki tören saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Törene, Artvin Valisi Ömer Doğanay, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdürrahman Cengiz Çerçi, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, gaziler ve şehit yakınları, daire müdürleri, askeri erkanile davetliler katıldı.

Törende konuşan Albay Kılıç, mensubu olmaktan gurur duydukları jandarma teşkilatının kuruluşunun 178. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Türk jandarma teşkilatının dünyada marka değeri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirten Kılıç,” Jandarma teşkilatımız ülke içerisinde asayişin sağlanmasının yanı sıra Kıbrıs Savaşı, sınır ötesi operasyonlara da iştirak ederek, ülkenin birlik ve bütünlüğü için üstün gayret ve başarı göstermiştir. Yapmış olduğu titiz, özverili ve bilimsel verilere dayalı ve hukiki çalışmaları sayesinde jandarma teşkilatı bulunan 142 dünya ülkesi arasında marka değeri olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.” dedi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, 178 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı’nın kuruluşundan bugüne kadar milletin sevgi ve güvenini kazandığını belirterek, şunları söyledi:

“Jandarma teşkilatına büyük önem veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Cumhura ve cumhuriyete aşık fedakarlık örneği diye tanımlıyor’. Başta kendim olmak üzere bütün jandarma teşkilatımızın bu Check-upı sürekli yapmamızı istirham ediyorum. Gerçekten bu tanıma uygunmuyuzveya uygun hareket edebiliyormuyuzBu Check-upıyaparsak çalışmalarımız daha verimli olur diye düşünüyorum.” dedi.

Jandarma teşkilatının çok önemli kamu kurumu olduğunu belirten Doğanay,” Napolyon jandarma için diyorki “Eğer bir milleti, bir devleti yıkacaklarsa önce jandarmayı ele geçirirler.” İşte jandarma teşkilatı bu denli önemli bir teşkilattır. Ülkemizde milletimizin benliğine gerçekten yer etmiş önemli bir teşkilattır.Jandarma teşkilatının kuruluşu milattan önceki yıllara dayanıyor. İnşallah kıyamete kadar da böyle devam eder diye niyaz ediyoruz. Ülkemizin hücrelerine kan damarlarına milletimizin içine sinmiş bir teşkilattır” diye konuştu.

Jandarma teşkilatının 15 Temmuz’da darbe girişiminde hainlere fırsat vermediğini ifade eden Doğanay, “Şanlı teşkilatımız 15 Temmuz’da vatan hainlerine fırsat vermedi. Daha çok kan dökülmesine meydan vermedi. Kahramanca vatanını, milletini ve devletini müdafaa etti. İnşallah bundan sonra da hiçbir tereddüttüm ve şüphem yokki bu güzel teşkilat,  bu kadim teşkilat,  bu vatana ve bu millete ifade ettiğimiz ilkeler çerçevesinde hizmetine devam edecektir. Bu inancımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün gazilerimizi vatan, millet ve din uğruna şehit olmuş bütün geçmişlerimizi buradan minnetle, şükranla ve rahmetle yad ediyorum ruhları şad olsun, Yaşayan gazilerimize de cenabı Allahtan sıhhat afiyet huzur niyaz ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Jandarma er Fatih Akçay tarafından “Jandarma Ordumuzun Şerefidir” adlı şiiri okumasının ardından Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın girişimleriyle Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurulan Mehteran Takımının gösterileri büyük beğeni topladı.

Törende çeşitli spor dallarında düzenlenen personele Vali Doğanay ve protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Tören, jandarma stantları gezilerek, narkotik köpeğinin gösterisinin izlenmesi ardından sona erdi.

AVBM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir