Anasayfa / Anasayfa / Kaçak Bal Ve Kaçak Ana ArıKonusunda Temaslar Devam Ediyor

Kaçak Bal Ve Kaçak Ana ArıKonusunda Temaslar Devam Ediyor

 

Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu: “Gürcistan’dan ülkemize gelen kaçak bal ve kaçak ana arı konusunda temaslarımız devam ediyor.”

Artvin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Ve Borçka Ziraat Odası Başkanı tolga İskenderoğlu Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’ nu Gürcistan bölgesinden ülkemize kaçak yollarla giren kaçak bal ve kaçak ana arı konusunda ziyaret etti.

Toplantıya, Artvin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Ve Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, Arhavi Ziraat Odası Başkan Vekili Sadık Yıldızbayrak ,Hopa Ziraat Odası Başkan vekili Turan Özhalk ve Borçka Ziraat Odası Gen.Sek. Ergin Yavuz katıldı.

Artvin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Ve Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu ziyarette yaptığı konuşmasında;Artvin ,Türkiye’nin 2727 bitki çeşitliliği, iki Milli Parkı,üç Tabiatı Koruma Alanı bir Tabiat Parkı ile biyolojik ve endemik bitki çeşitlilik açısından ülkemizin ve Arıcılığın en önemli ilidir.

Böyle bir zenginliğe sahip arıcımız ülkemizin en kaliteli balını üretmektedir.Fakat Gürcistan bölgesinden bölgemize kaçak yollarla bal ve ana arı sokulmaktadır.Bu durum hem gen kaynaklarımızı hemde ilimiz arıcılığını ciddi şekilde tehdit etmektedir.Ülkemize kaçak yollarla getirilen menşei ve içeriği belli olmayan bu ürünler pazarlarımızda alenen satılmaktadır.İnsan sağlığını ve ilimiz arıcılığını tehdit eden bu durumun önlenmesi adına ivedi şekilde önlemlerin alınması gerekmektedir.Dolayısıyla pazar ve ilçedeki denetimlerin arttırılarak bu durumun engellenmesi adına şahsınız nezdinde Arhavi Belediyesinin desteğini ve katkılarını bekliyoruz” dedi.

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ise; “Öncelikle ziyaretinizden dolayı memnuniyetimizi ifade etmek isterim.Bu ciddi bir sorun olmasına rağmen bu güne kadar herhangi bir kurum bu konuya çözüm aramak için bize gelmemişti.Bu nedenle ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Hekimoğlu konuşmasının devamında, “İlçemizde bu ürünlerin satışını engellemek için zaman zaman uygulamalar yaptık yapıyoruz.İçeriğinin ne olduğu belli olmayan kaçak balları toplatıp bizzat başında durarak yaktırdığımız da oldu.

Fakat bir türlü tam olarak önüne geçemedik.Bu kaçakçılığın önlenmesi ancak birçok kurumun birlikte mücadele etmesine bağlıdır.

Biz Arhavi Belediyesi olarak üstümüze düşeni yapmaya hazırız

Bugün itibari ile denetimlerimizi arttıracağız.Verdiğiniz mücadelede her merci ve makamda yanınızda sizinle olmaya hazırız” dedi.

Toplantı, ilimizde gerçekleştirilen diğer tarım ürünleri ve Arıcılık konusunda detaylar konuşularak toplantı sonlandırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir