Kamilet Vadisi’nin Katledilmesine Neden Olanlar Cezalandırılmalıdır

Arhavi Doğa Koruma Platformu Kamilet Vadisinin katledilmesine sesiz kalan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Platform üyeleri ve Çevreciler Arhavi Adliyesi önüne gelerek suç duyurusu dilekçesi verdiler. Suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

 “Kamilet Vadisi 52. gündür çamurlu ve bulanık akıyor, denize toprak taşımaya devam ediyor. MNG tarafından yapılan ORTA HES projesi nedeniyle Kamilet Vadisine gelişigüzel doldurulan hafriyatlar, inşaat artıkları önce Kamilet Deresine karışıyor ve dereyi kirletiyor. Sonrasında Çifteköprü ve Kapisre dereleri ile Arhavi ilçesinin önünde denizin kirlenmesine yol açıyor. Binlerce ton toprak dereye ve denize akmaya devam ediyor. Kapisre deresinin tabanında birçok yer balçığa döndü.

Kamilet Vadisi gibi korunması gereken özel ekolojik değerlere sahip, Hidro Elektrik Santral inşa edilmemesi gereken bir özel doğa parçasında yapılan ORTA HES projesi, Çevresel Etki Değerlendirme raporunda belirlenen tüm kurallara aykırı bir şekilde inşa edilmiştir. Bu proje ülkemizde Çevresel Etki Değerlendirmesi süreçlerinin tamamen göstermelik ve kâğıt üzerinde kalan, “sözde süreçler” olduğunu bir kere daha göstermiştir.

Bu projenin yapılması sırasında orman sayılan alanlarda verilen orman izinlerine aykırı hareket edilmiştir. Verilen izinler uygulamada gözlenen yamaçlardan aşağıya hafriyatların dökülmesi, vadi tabanını hafriyatlarla doldurmak gibi işlemleri öngörmüyor. Yine ÇED Raporunda; açılacak yollarda ve yapılacak inşaatlarda ortaya çıkan hafriyatların koordinatları belirlenen depolama alanlarına taşınacak denmesine karşılık, hafriyatlar yamaçlardan aşağı dökülmüştür. Bu şekilde izin verilen alanların dışına çıkılmış ve vadi tam anlamıyla tarumar edilmiştir. Bu imalatlar esnasında orman alanlarıyla ilgili olarak verilen izinlerin koşulları ve bu koşulları belirleyen firma taahhütlerini denetlemeyen Arhavi Orman İşletme Müdürü ve ilgili orman bölge şefi hakkında görevi ihmal, görevi ihmal yoluyla firmaya haksız kazanç sağlama, çevre suçu oluşmasına göz yummak, oluşan çevre suçunu ilgili mercilere bildirmemek suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduk.

Bunun yanında, TCK.181 maddede tanımlanan çevre suçlarını defalarca ve ısrarla işledikleri gerekçesi ile ORTA HES projesini yapan BALSU Elektrik firmasının yetkilileri hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Balsu Elektrik firması yetkilileri hakkında; ÇED Raporunda inşaatlar esnasında ortaya çıkacak hafriyatlara ilişkin hiçbir taahhüdünü yerine getirmeden inşaatı gerçekleştirdikleri, ortaya çıkan hafriyatları vadi yamaçlarına ve dere tabanına boşalttıkları, yükleme havuzundan taşan su ile ilgili olarak taşkın kanalı inşa etmeyi taahhüt ettikleri halde, bu taşkın kanalı inşa edilmeden ve yükleme havuzunda su taşmasını önleyecek şekilde regülatörlerdeki kapaklar uzaktan kumanda edilme düzenekleri kurulmadan santralı işletmeye alarak, 52 gündür Kamilet Deresinin çamur akmasına, binlerce ton toprağın erozyonuna, derelerde yaşayan binlerce balığın ve canlının ölümüne ve çok ciddi bir çevre kirliliğine neden oldukları gerekçesi ile cezalandırılmaları için suç duyurusunda bulunduk.

Kamilet Vadisinin katledilmesine seyirci kalan ve görevlerini yapmayan yetkililer ile firma yöneticilerinin hesap vermesini ve cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

Artvin İl Çevre Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Artvin Bölge Müdürlüğü yetkililerinin de konu hakkında yapacağı işlemleri ivedilikle bekliyoruz. Gerekli yaptırımların uygulanmaması durumunda bu kurumların yetkilileri hakkında da ayrıca suç duyuruları yapıp, bu suç duyurularını da sonuna kadar takip edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.Saygılarımızla.”

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir