Anasayfa / Anasayfa / Kokulu Kahverengi Böceğe Karşı Mücadele Çalışmaları

Kokulu Kahverengi Böceğe Karşı Mücadele Çalışmaları

Borçka İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Borçka Ziraat Odası ve Fiskobirlik Müdürlüğü Ortaklığında Kokulu Kahverengi Böceğe Karşı Mücadele Çalışmaları Başlatıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Borçka Ziraat Odası ve Fiskobirlik MüdürlüğüOrtaklığında yürütülen proje ile özellikle fındık alanlarında zarar oluşturan HalyomorphaHalys zararlısına karşı Biyolojik-Biyoteknik mücadele çalışmaları başlatıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan açıklamada; “Bölgemizde son dönemde yoğun bir şekilde görülmeye başlayan, tarım zararlısı HalyomorphaHalys(kokulu kahverengi böcek) ile ilgili mayıs ayından itibaren Borçka İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan survey çalışmaları neticesinde ilçemiz sınırlarındaki yoğunluğun olduğu bölgeler tespit edilmiştir.

Zararlının Borçka’daki yoğunluğunun 2019 da önlenmesi amacıyla zararlıyla mücadele yöntemleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapılmış olup 50 adet Funnel Tipi Feromon tuzaklar belirlenen üreticilerimize teslim edilmiştir. Kışlaklara çekilmeden önce yapılacak olan mücadeleye H.Halys’lerin kitle halinde yakalanmasıyla 2019 yılı popülasyonun ciddi oranda kırılması öngörülmektedir.

Proje ortağı kurumlarımız tarafından süreç boyunca saha çalışmaları devam edecek olup zararlıyla mücadele sürdürülecektir.” İfadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir