KURAKLIK ÖNLEMİ

Su yaşamın devamlılığı açsından önemli ihtiyaç kaynağıdır, değişen iklim, yağışların dönemsel süreçte azalması kuraklık yaşanabilir mi sorusunu doğuruyor

Tüm dünya üzerinde değişen iklim insanların temiz içilebilir su sorununu her geçen gün göz önüne seriyor ve doğabilecek felaketler içerisinde suyun olması kaçınılmaz gibi gözüküyor.

Yaşanabilecek su sorunu hakkında Hopa Belediyesinin 7 adet 4.800 m³ yeni depo yapımı tamamlandı. Doğu Karadeniz bölgesinin yıllık yağış oranı ülke geri kalanına oranla en yüksek seviyede olması yılın her mevsimi yağışlı geçmesi bakımından su sorununu en son yaşayacak bölgelerden biri olmasına rağmen geçtiğimiz sonbahar ve içerisinde bulunduğumuz kış ayı itibari ile ilçe düşen yağış oranında ciddi oranda azalış söz konusu. Dönemlik yağış sorunu olarak görülebilecek bu durumun önüne ilçe geneline fazladan kesintisiz temiz içilebilir su sağlanması planlanmaktadır. Depolar ilçe merkezinde ki nüfusun yayılımına göre şekillenmiştir. 2500 m³ M. Kuledibi (Şahintepesi), 700 m³ Sundura Mahallesi, 600 m³ M.Kuledibi (Balmumcu Mevkii), 200 m³ M.Kuledibi (Balmumcu Mevkii 2), 200 m³ Yukarı Kuledibi Mahallesi, 400 m³ Bucak Mahallesi, 200 m³ Sugören Mahallesi)

Hopa ilçesinin dönemsel kuraklık yaşaması, yoğun yağışlar sonrasında yaşanabilecek suyun bulanık ve kullanılmayacak şekilde olması durumunda da su depolarında ki temiz içilebilir su sorunu yaşamadan depolardan kullanılacaktır.

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir