‘Memur Sen’e Davet Tercih Evet’ Konulu Konferansa İlgi Yoğundu

 

Artvin’de, Memur – Sen Artvin İl Temsilciliği ve Diyanet Sen Artvin Şubesi’nin düzenlediği  ‘Memur Sen’e Davet Tercih Evet’ konulu konferans düzenlendi.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan Diyanet – Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanvekili Latif Sevli’nin yanı sıra AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, Memur Sen Konfederasyonuna bağlı sendika temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Saygı duruşunun ardından istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda ilk konuşan Memur Sen Artvin İl Temsilcisi  İbrahim İnce oldu.

 

İnce konuşmasında, “Avrupa ülkelerinin ülkemize ve devlet yetkililerimize karşı takınmış olduğu tavrı buradan kınıyorum. Bu Tavır bize gösteriyor ki 16 Nisan’da Evet demenin ne anlama geldiğini Hans anlamıştır. Hans anlarda Hasan anlamaz mı elbetteki Hasanlar da anlamıştır. Ulubatlı Hasan ın torunu Hasanlar Hüseyinler Karafatmaların torunu Fatmalar Ayşeler Nene Hatun’un torunu bacılarımız bunu çok iyi anlamıştır. 15 Temmuz’da tankları durduran Bu millet 16 Nisan’da da gereğini yapacaktır. Bugün geldiğimiz noktada ülkemizin kaderiyle Fatih’in Yavuz’un Abdülhamit Han’ın torunu Sayın Cumhurbaşkanımız reisimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın kaderi örtüşmektedir. Bu nedenle Reisin Ülkemizin ve milletimizin yanındayız. Bugün İstiklal Marşı’nın 96 yıldönümü gibi anlamlı bir günde bir araya gelmiş bulunmaktayız. İstiklal ruhunu yaşayarak ve yaşatarak, İstiklal için İstikbal için ve istikrar için yeniden büyük Türkiye’nin kurulması için EVET diyoruz ve büyük Memursen ailesi olarak Türkiye’de bir milyon üyesiyle olduğu gibi Artvin’de de 7000 kamu çalışanının 3500 ünü bünyemizde bulunduran teşkilat olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu duygu ve düşüncelerle katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 

Ardından Artvin Belediye Başkanı Kocatepe konuştu. Kocatepe’nin ardından Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi söz aldı. Selvi konuşmasında;

 

“Memur Sen en aşağı ile en yukarı seviyede toplum iletişimi kurmak suretiyle  memleketimizin geleceği için  inisiyatif alan, STK’larla, halkımızın şekillendirdiği bütün  ortaklarda onların vicdanı olarak temsilini gerçekleştiren  sözcülüğünü yapan ve yeri geldiğinde de  farkındalığı oluşturmak için milletimizi uyandırma  sorumluluğu üstlenen bir yapıyız.

 

Dünyanın neresinde bir gurup insan ile siz müzakere ettiğinizde hep insan haklarından insanca yaşamdan güzelliklerden, dostluklardan, kardeşliklerden söz ederler. Ancak bunu gerçekleştirebilecek temel parametreleri oluşturmadığımız zaman orada huzuru temin etmemiz mümkün olmaz.  Şöyle bir dünya ölçeğinde baktığımızda yerelleştirdiğimizde en yakın çevremize baktığımızda şunu görürüz. Birileri yaşadığı alanda imtiyazlı faydalanmayı istiyor.  Yani diyor ki; ben ayrıcalıklı olmalıyım. Her istediğime kolayca ulaşabilmeliyim.

 

Adaletin Tesisi İnsanca Yaşam Herkesin Hakkıdır

 

Diğerleri de ötelensin istiyor. Bir başka insan kitlesi görürsünüz,  adaleti tesis ettiğimiz zaman olmayacak mı?  Benim hakkım ne zaman korunacak diyor? Ben de onun gibi bir insanım benim ondan ne farkım var diyor.  Adaletin tesisi insanca yaşam herkesin hakkıdır diyebilmemiz için kolları sıvayıp birlikte mücadele vermemiz gerekiyor. Bugün dünyada 1 milyar insan akşam aç olarak yatıyorsa bu onun yaşamaya mecbur olduğu bir hayat değildir. Dünyanın az bir kesimi dünyanın yek ününü oluşturan  mal varlıklarına  sahip olurken  öte yandan çok geniş bir kitlenin de  neredeyse açlıkla pençeleşerek yaşamaya mahkum edildiğini görüyorsak, bu bize Allah’ın  bahşettiği nimetlerin azlığı değil , bu adil paylaşımın olmadığı bir dünyada yaşadığı içindir.

 

Onun için herkes hakkını alsın herkes insanca bir yaşama kavuşsun.  Herkes alın terinin karşılığını alsın diye verdiğimiz bir mücadeledir bu. Bunun için zaman zaman bir takım güç unsurlarını kullanmak suretiyle bazı toplumsal baskılar üretmek suretiyle milletin ve halkları üzeninde tahakküm oluşturarak saltanatlarını oluşturmak isteyenlere artık yeter demenin zamanı gelmiştir.

 

Eğer çalışma hayatında, gelir dağılımında bütün dünya zirve yapıyorsa o zaman insanlık kendisini gözden geçirmeli, yöneticiler kendisini gözden geçirmeli.  Bütün dünyada güçsüzlerin güçlülere hizmet etme sistemi kuruldu.  Cumhurbaşkanımızın zaman zaman konuştuğu bir söz var. Dünya 5’ten büyüktür.  BM’de 5 ülke hem dünyanın en fazla kaynaklarına sahip, en büyük gücüne sahip ama aynı zamanda  vesayetli bir mekanizma getirmek suretiyle  başka ülkelerin söz hakkını yok hale getiriyor. İnsanlık böyle yaşamaya mecbur değil.  Bunun değişmesi lazım.

Bu yalnızca BM’de mi böyle, hayır.  Eğitim birlikleri de böyle sağlık birlikleri de Nato’!su da böyle.  Güç mekanizmaları öyle bir yapıya tabi tutulmuş ki, Ekonomi tekelleşmiş,  yönetimler tekelleşmiş, STK’lar tekelleşmiş,  çalışma hayatının aktörleri tekelleşmiş,  insanlar bunlara mahkum edilerek yaşamaya mecbur bırakılmıştır.  İşte kavganın temeli budur, arkadaşlar.  Eğer insanlara adalet gelsin, herksin insanca yaşam hakkı var, Afrika’da aç olmak mecburiyetinde değil kardeşlerimiz  dersen, bu sistemi elinde tutanlar senin karşına çıkıyor.  Ve diyor ki; Şunu susturmak lazım.

 

Ama bunu değiştirmeliyiz.  Artık değişim surecine katkı vermenin zamanı gelmiş, geçmektedir. Biz herkesin eşrefi mahluk olduğunu söylüyor ve herkesin hukukunun korunması gerektiğini söylüyoruz.  İşte kardeşlerim sendikacılık böyle bir temelde doğmuştur.  Şunu yaptılar. Toplu sözleşme için geldiler hükümetten talepte bulundular.  Refah Yol döneminde. Dönemin Başbakanı sayın Necmettin Erbakan  hocamız dedi ki ,ya siz ne istiyorsunuz?  %39… Ya bu enflasyonik ortamda bununla siz geçinemezsiniz?  Bunun 2 katına yakın para verilmesi lazım ki siz enflasyona karşı ayakta durun.  Dedi. Bunu diyene başbakana ne yaptılar? 500 bin kişiyi Kızılay’a yığdılar, vesayet oluşturdular. Ben sözlerimi burada bitiriyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Cumhuriyet kurulduğundan bugüne kadar yönetim bazında bir devrim niteliğinde anayasa değişikliğinin ilk kez yapıldığını ifade ederek devrim niteliğinde bir reform yapılacağını söyledi.

 

Kışla;” Milletin seçtiği parlamentoda ki milletvekilleri bir anayasa değişikliğini 18 maddede olsa yapıp milletin huzuruna getirdi. Artık karar milletimizde yani Evet’in de Hayır’ında başımızın üstünde yeri var.  Yeter ki bu millete doğruları anlatalım. Ben inanıyorum ki millet her zaman doğrunun, güzelin ve yeniliğin yanında yer almıştır” dedi.

Bizde hayır yoktur, bizde, millet için ümmet için çalışmak vardır” Diyanet Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise 12 Eylül Anayasası’nı da 1960 Anayasasını da asla kabul etmediklerini söyleyerek “Bizde hayır yoktur, bizde, millet için ümmet için çalışmak vardır” dedi.

 

Bayraktutar, Hayırcıların ‘Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ diyen Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal’i de inkar ettiklerini ileri sürerek “Millet böyle istiyorsa siz nasıl karşı çıkıyorsunuz. Devleti bir kişi ve onun ekibi yönetir. İşte böyle yönetirseniz batının uşağı olursunuz. Uşaklığını yaptığınız emperyalistler tarafından sömürülmek size medeniyet gibi  gelir. El pençe karşılarında durdururlar” dedi.

 

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın Bükreş’te yumruklanmasını  parlamenter sistemin yeterciliğine bağlayan Bayraktutar; “Başbakanınıza Bükreş’te kumar oynatırlar, bunu da medeniyet, çağdaşlık, ilericilik, aydın başbakan diye hap gibi size yuttururlar. Artık yutturamayacaklar. Bu millet artık yeter dedi.  Söz milletindir diyenleri de astınız. Artık yeter diyoruz ve Cumhurbaşkanımıza şunu söylemek istiyorum. ‘Allah ömrünü bereketli eylesin’ dedi.

 

Bayraktutar, Türkiye’de laikliğin uygulanmasının kişilerle alakası olmadığını ifade ederek 35 senelik hayatında da laik olmadığını kürsülerde söylediğini belirtti.

 

Laikliğin tarafsızlık olduğunu kaydeden Bayraktutar “ Türkiye’de bu Laiklik meselesi sadece Müslümanların dininden koparılması için, ‘Dine taraf olma İslam’a taraf olma’ peki neye taraf olacağım? Senin şerrine mi? Olmadım olmayacağız. 16 Nisan’da da Evet’le size hayır diyeceğiz” diye konuştu.

 

Bir Daha Ezanların Susmaması İçin Evet

 

“Türkiye’de bir daha ezanların susmaması için evet mi? Susturdular mı ezanları susturdular. Ülkem izin başbakanlarına bir daha küfredilmemesi için evet mi? Bu milletin seçtiği başbakana küfrettirdiniz siz. Merhum Erbakan’a küfrettirmediniz mi? Hani demokrasiydi. Hani milletin iradesiydi. Hani ya milletin seçtiği insanlardı. Seversiniz sevmezsiniz. 3 aylık 2 aylık, 20 günlük hükümetler kurdurdunuz.

Maksat Türkiye’nin kalkınmaması, milletin uyanmamasıydı.  Bir nebze başarılı olsalar da Allah fırsat vermedi. Camilerimizin bir daha saman deposu ve ahır haline getirilmemesi için evet mi? Evet. Meclisin aldığı kararların bir daha engellememesi için, milletin iradesinin yok sayılmaması için milletin iradesinin tecellisi için evet mi? Evet. Üniversitelerimizin bir daha terör yuvası haline getirilmemesi için evet mi? Evet.

Ülkemizin toplumsal sözleşmesi olan anayasasını bu milletin yazması için evet mi? Evet.  Neden evet? Bu milletin kalıbına uymayan anayasaları bugüne kadar yazdılar yazdırdılar. Batılı efendilerinin evetlerini onlara yaranmak için onların talimatlarıyla yazdılar. Bu millete elbise biçmeye çalıştılar. Artık biçtiğiniz elbiseler bize dar geliyor. Artık elbisemizi de biz biçeceğiz. Geleceğimize de biz karar vereceğiz. Cumhurbaşkanımızı da biz seçeceğiz.  Ey Hollanda, Ey Almanya aynı şekilde İsveç’te katıldı. Sizleri büyük Türk milleti adına lanetliyor, sizleri en şiddetli şekilde kınıyorum. Ey Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan yürü bu millet arkandadır. Dik dur eğilme bu millet seninle” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından AK Parti Artvin Milletvekili Kışla ve Belediye Başkanı Kocatepe, programın konuşmacıları Mehmet Bayraktutar ile Latif Sevli’ye günün anısına plaket takdim etti.

Ayrıca Kontrol Edin

Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Yapıldı

İçişleri Bakanlığımızca “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” uygulamaya konularak trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir