Mesleğimi Severek Yapıyorum

17 Yıllık Ayakkabı Tamircisi Halit Beken: Meslekte tükeniş veya kazanç birazda kişiyle alakalı bir durumdur!

Halit Beken, Artvin’in sayılı eşraflarından biri. Çok sevdiği mesleğini 17 yıldır sürdürüyor. Küçük yaşlarda dayısından öğrendiği mesleğini Artvin Merkez’de küçük bir dükkanda sürdüren Halit Beken iş disiplini ve çalışma azmiyle gençlere örnek gösteriliyor.

Mesleğini ilk günkü gibi severek yaptığını söyleyen Beken günümüz gençlerine ders niteliğinde açıklamalarda bulunarak; “Artvin’in Sarı Budak köyündenim. Ayakkabı tamirciliği mesleğine ticaret meslek lisesini okuduktan sonra Samsun’da bulunan dayımın yanında başladım. Askerliğime kadar dayımın yanında çalıştım sonra başka işlerde de çalıştım. 8 yıldır Artvin’e hizmet vermekteyim ve mesleğimi severek yapıyorum ve titizlikle yapmaya çalışıyorum.” Dedi.

Halit Beken, günümüzde ayakkabı tamirciliği eskiye göre unutulan meslekler arasında yer aldığını düşünenlere ise şu şekilde cevap veriyor:

“Evet unutulan meslekler arasında olabilir. Mesleğimiz tükenen mesleklerden değil yalnız çalışmayla para kazanma işini şimdiki günümüzün gençleri düşünmüyor. Hazırdan veya az çalışmayla para kazanmayı düşünüyor. Temiz iş olacak, az çalışacak, çok para olacak. Bu meslek öyle bir şeyi vaat etmiyor. Burada işçilik yapacaksın, teknolojiyi kullanacaksın. Aslında  ihtiyaç duyulun bir meslektir ayakkabı tamirciliği. Bu mesleğin tek sorunu ve diğer mesleklere göre en kötü tarafı çalışmadan para alamamaktır. Ama ben mesleğimi seviyorum ayakkabı işi biraz temiz olmadığı için genelde ayakkabı tamircileri mesleki hastalıklara yakalanır mesela sürekli ilaç kullanıyoruz. İlaçtan teneffüs yoluyla akciğer hastalığına yakalanabiliyoruz. Çoğu zaman ciğerlerimizi satarak para kazanıyoruz desek yalan olmaz. Belki de gençler bunu düşündüğü için bu mesleği tercih etmiyorlar.”

Meslekte tükeniş veya kazanç birazda kişiyle alakalı bir durum olduğunu belirten Beken; “Geçmişe göre şöyle sabit bir noktada kalırsan geçmişi ararsın ama günümüzün gerektirdiği ihtiyaçlara göre kendini ayarlarsan mesleğinde az kazanma diye bir şey olmaz ama eskiden iğneyle ayakkabılar dikiliyormuş. Daha zor ama şimdi makineleşme var yani şimdi teknoloji çok daha fazla. İlerde yani az işlikle çok iş yapabilirsin bunları kullanıp teknolojiyi takip etmek gerek yani şöyle diyelim eskiden biri ormana gidermiş balta ile odun yaparmış şimdi ise motorla yapıyor sen motoru almazsan baltayla devam edersen bu meslek zordur diyemezsin çünkü; kendisi geri kalmıştır. Dediğim gibi yenilikçilik çeşitlilik çok var. Eskiden ayakkabı tamiri vs. şimdi her türlü ayakkabın aksesuarı var bağı var çeşitliliği var daha çok satış alanı var bunlara kendini uydurursan bunları takip edersen bence meslekte tükeniş veya kazanç birazda kişiyle alakalı bir durumdur zamana göre kendini ayarlamayı bileceksin.” Diye konuştu.

Artvin’de burayı 2002’de açtığım zaman insanların kendisini şoför olarak tanıdığını söyleyen Beken; “Halbuki ben 82 senesinden 90’a kadar Samsun’da dayımın yanında ayakkabıcılık yaptım. Tabi uzakta olduğu için kimse bilmiyor. Yani ben orada eğitim aldım. Eğer işe gelirsek Artvin’de benimle birlikte 4 tane ayakkabıcı var şimdi mesela 18 senedir bu işi yapıyorum  30 sene 35 sene bu işi yapan var ama onlardan benim işim kat kat daha fazladır. Sebebi şu 35 yıllık bir ustayla 18 yıllık bir usta karşılaştırılmaz bunun el becerisi işe yatkınlığı daha fazladır. Yalnız şu var sadece mesela 30-35 senelik diğer meslek arkadaşlarım 35 sene önce hangi türlü çalışma yapıyorsalar işçilik olarak teknoloji olarak bugünde aynı teknolojiyle çalışıyorlar kendilerini teknoloji kullanarak yenilememişler mesela 30 sene önce ne varmış lastik çivi vs bugün yine aynı yöntemi kullanıyorlar onun için bu işi teknolojiyle birleştirdiğin zaman çok güzel tepki alırsın müşteri edinirsin daha çok tercih edilirsin o yüzden benim diğer iş yerlerine kıyasla müşteri çekme potansiyelim daha fazladır.” İfadelerini kullandı.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir