Pandemi boğacıları da etkiledi

Artvin de onlarca yıldır yapılan boğa güreşleri festivalleri pandemi nedeniyle 2020 de sekteye uğrarken 2021 de yapılıp yapılmayacağı hakkında kesin bir bilgi ilgili kurumlarca söylenmedi.

Boğa yetiştiriciliğinin amacının para kazanmak değil heves olduğunu bu işi sevmeyen insanın para için yapılamayacağını söyleyen Boğa sahibi Ünal Güven pandemi sürecinden boğacıların nasıl etkilendiklerini anlattı. Güven şunları söyledi; “Artvin’ de birçok insanın boğa yetiştiriciliği yapıyor ve bu insanlar bu işi para için değil heves için yapıyor. İnsanların amacı boğasını meydana çıkartıp güreştirebilmek bunun için bu heves için bakıyor herkes boğaya festivallerde olmayınca insanlar da zaten maddi sıkıntılar içinde birçok insanda boğasını ya satıyor ya kasaba veriyor. Tabii ki bu süreçte dikkat edilmeli her şeyin başı sağlık sonuçta ancak insanlar kayak merkezlerinde eğlenirken neden bu festivaller yapılmıyor burada bir adaletsizlik var. Bursa’daki Uludağ’ı pandemi sürecinde açtılar kim bilir kaç turist gitmiştir. Artvin’de de Kafkasör festivali olsun diğer festivaller olsun ilimize turist gelmesini sağlanır ve bundan Artvin esnafı da büyük yarar sağlıyor. Örneğin oteller festival zamanı tıklım tıklım oluyordu. Aynı şekilde lokantalar, kafeler, büfeler hepsi bu festivaller sayesinde 3 kazanacaksalar 5 kazanıyorlardı. Bu festivallerin olmayışı sadece boğacıları değil A’dan Z’ye Artvin’de bulunan herkesi etkiledi. İnsanlar festivaller zamanı Kafkasör yaylasına çıkıp eğlenirdi, stres atardı şuan pandemi sebebiyle bırakın eğlenmeyi evden çıkmaya korkuyorlar. Umarım 2021’ de festivaller yapılır da hepimiz biraz olsun rahatlarız hem maddi olarak hem manevi olarak rahatlarız” dedi.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Mart ayında pandemi durumuna tekrar bakılarak festivallerin yapılabileceğini söylemişti.

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir