Anasayfa / Anasayfa / PTT’nin “Kişisel Pul” Hizmetine Yoğun İlgi

PTT’nin “Kişisel Pul” Hizmetine Yoğun İlgi

 

PTT Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Kişisel Pul” hizmeti çeşitli Kurum, Kuruluş, Avukat ve Şahıslar tarafından yoğun ilgi görüyor.

 

Konu hakkında bir açıklama yapan Artvin PTT Başmüdürü Gönül Kocaman, il ve ilçe merkezlerinde yaptıkları tanıtım çalışmalarıyla Kişisel Pul hizmetini yaygınlaştırdıklarını söyledi.

 

Vatandaşların ve kurumların projeye büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Gönül Kocaman;Evlenmek üzere olan çiftlerimizin düğün davetiyelerinin üzerine örneğin gelin ve damat görselinin yer aldığı resminpul olarak bastırılabileceği, ayrıca yıldönümlerimizin kutlanması, önemli etkinliklerianmak ya da ticari ürünlerin tanıtımını yapmak, sevdiklerimizin doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler, babalar günü ve çocuklarımıza ait fotoğrafları unutulmaz hale getirmek ve akıp giden zaman boşluğunda  yıllar sonra bir şahit göstermek için kişiye özel kişisel pul bastırılıp o tatlı anların ölümsüzleştirileceğini,kişisel pulun kişilere kendi resmini veya istedikleri bir resmi mektup pulu olarak kullanma imkanı sunduğunu, sevdiklerimiz tarafından  el yazılarıyla yazılmış bir mektubun üzerinde onun resmini pul olarak görmek o mektubu daha da değerli kılacağını, yolu gözlenen bir askere, yurtdışında çalışan bir yakına yazılan mektubu, üzerinde kendi resmimizin veya kendimizce belirlenecek herhangi bir resmin bulunduğu pul ile gönderilmesinin, mektuba farklı bir anlam kazandıracağını,geleceğe hoş bir iz bırakmak isteyen vatandaşların hiçbir zaman değerini kaybetmeyen ve hatta yıllar geçtikçe daha da değer kazanan Kişisel Pul siparişi verebilmeleri için kimlikleriyle birlikte en yakın  PTT işyerlerine müracaat etmelerinin yeterli olacağını belirtti.

 

Artvin PTT Başmüdürü Gönül Kocaman son olarak iseziyaretleri sonucunda çok sayıda Kişisel Pul siparişinde bulunan Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü adına bastırılan Kişisel Pulu basın önünde İl Müdürü Murat Cavuntbeye takdim ederek,Kişisel Pul’a göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkürlerini iletti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PTT’nin “Kişisel Pul” Hizmetine Yoğun İlgi.

 

PTT Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Kişisel Pul” hizmeti çeşitli Kurum, Kuruluş, Avukat ve Şahıslar tarafından yoğun ilgi görüyor.

 

Konu hakkında bir açıklama yapan Artvin PTT Başmüdürü Gönül KOCAMAN, il ve ilçe merkezlerinde yaptıkları tanıtım çalışmalarıyla Kişisel Pul projesini yaygınlaştırdıklarını söyledi.

 

Vatandaşların ve kurumların projeye büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Gönül KOCAMAN evlenmek üzere olan çiftlerimizin düğün  davetiyelerinin üzerine örneğin gelin ve damat görselinin yer aldığı resmin pul olarak bastırılabileceği, ayrıca  yıldönümlerimizin kutlanması, önemli etkinlikleri anmak ya da ticari ürünlerin tanıtımını yapmak, sevdiklerimizin doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler, babalar günü ve çocuklarımıza ait fotoğrafları unutulmaz hale getirmek ve akıp giden zaman boşluğunda  yıllar sonra bir şahit göstermek için kişisel pullar basılarak o tatlı anlar ölümsüzleştirilmektedir. Geleceğe hoş bir iz bırakmak isteyen vatandaşların Kişisel Pul siparişi için kimlikleriyle birlikte en yakın  PTT işyerlerine müracaat etmelerinin yeterli olacağını belirtti.

 

Kişisel Pulun kişilere kendi resmini veya istedikleri bir resmi mektup pulu olarak kullanma imkanı sunduğunu, sevdiklerimiz tarafından  el yazılarıyla yazılmış bir mektubun üzerinde onun resmini pul olarak görmek o mektubun değerine daha da değer kattığını, yolu gözlenen bir askere, yurtdışında çalışan bir yakına yazılan mektubun üzerinde kendi resmimizi pul olarak göndermek onları daha çok sevindireceğini ifade etti.

 

Artvin PTT Başmüdürü Gönül KOCAMAN son olarak ziyaretleri sonucunda  çok sayıda Kişisel Pul siparişinde bulunan  Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü adına İl Müdürü Murat CAVUNT beye teşekkürlerini ileterek, kısa bir sürede basımı gerçekleştirilen paket şeklindeki Kişisel Pul basın önünde İl Müdürü Murat CAVUNT beye teslim etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PTT Şubelerinde kişisel pul dönemi

Haberin Tarihi: 9 Ağustos 2017

Bu haber 182 defa okundu.

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Posta Telgraf Teşkilatı’nın yeni uygulaması olan ve dünyada çok az ülkede uygulanan kişisel pul hizmeti ile kendi fotoğrafından pul yaptırabilir ve göndereceğin mektupları kişisel pulun ile gönderebilirsin.

PTT A.Ş. olarak bu hizmeti ile yıldönümlerinizi kutlamak, önemli etkinliklerinizi anmak ya da ticari ürünlerinizin tanıtımını yapmak, sevdiklerinizin doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler, babalar günü ve çocuklarınıza ait fotoğrafları unutulmaz hale getirmek ve akıp giden zamana karşı yıllar sonra bir şahit göstermek için kişisel pullar basılarak anlar ölümsüzleştiriliyor. Siz de geleceğe bir iz bırakmak istiyorsanız Orhangazi PTT şubelerinden başvuru yapabilirsiniz.

Kişisel pul uygulaması giderek artıyor

 

PTT’nin kişisel pul projesine kişisel pula bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi müracaat etmiş.

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

İnternetin giderek yaygınlaşması ile mektubun tam olarak bittiğini düşünürken PTT akıllıca bir hizmet başlattı ve kişisel pul uygulamasını getirdi. Bu yeni girişim sayesinde hem PTT kasasını doldururken vatandaşlarda tekrar mektup yazmanın keyfine bir parça olsun yeniden başlamış oldu. Kişisel pul uygulamasına ilgi ise giderek artıyor. . İlk defa PTT’nin kuruluşunun 165. yılı Münasebetleriyle 2005 yılında basımına başlanan kişisel pula bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi müracaat etmiş. Toplamda basılan pul adedi 1 milyon 100 bin adet. Ptt de bu işten, 1 milyon 300 bin YTL gibi hatırı sayılır bir gelir elde etmiş. Bu sayı şimdilerde 2 milyon kişiye kadar ulaşmış durumda. PTT‘nin 2005′te başlattığı kişisel pul projesi kapsamında ünlü popçu Tarkan’ın da pulu basıldı. Tarkan’ın pulu bir hayranı tarafından yaptırıldı. Fenerbahçe eski Başkanı Ali Şen, sanatçı Ahmet Şafak‘ın pulları ise sevenlerince bastırıldı.

18 YAŞINI DOLDURAN HERKESİN KİŞİSEL PULU OLABİLİR

Kişisel Pullar, tüzel kişilerin kuruluş yıldönümünü kutlamak, belli bir olayı anmak, ticari bir ürünün tanıtımını yapmak gibi etkinlikler için veya 18 yaşını doldurmuş gerçek kişilerin doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler günü, babalar günü, mezuniyet töreni, hatıra gibi amaçlarla veya hatıra amacıyla olabiliyor. Örnek olarak, kurumsal pul basımı uygulama alanlar şirket açılış davetiyesi pulları, şirket organizasyon, fuar davetiyesi pulları, kuruluş yıldönümü, kampanya mektup pulları; örnek bireysel pul basımı uygulama alanları, düğün organizasyon davetiyesi pulları, doğum günü organizasyon davetiyesi pulları, evlilik yıldönümü pulları, özel gün pulları, mezuniyet töreni pulları, sünnet organizasyon davetiyesi pulları v.b. gibi alanlardır.

EN AZ SİPARİŞ 250 ADET

Kişisel pul bastırmak isteyenler siparişlerini en az 250 adet olmak üzere 50 ve katları şeklinde verebiliyorlar. 250–1000 adet arasındaki siparişlerde bir pulun adedi 1,65 TL, 1000–5000 arasındaki siparişlerde bir pulun adedi 1,40 TL, 5000 ve üzeri siparişlerde bir pulun adedi 0,90 Kuruş.

BUNLARDA KİŞİSEL PULU OLAN ÜNLÜLER

Pullarda kimler yok ki? Emel Sayın’dan tutun da Cemil İpekçi’ye kadar, Saffet Ulusoy’dan Leyla Alaton’a, spor, sanat, siyaset, iş ve edebiyat dünyasının tanınmış birçok ismi mektup zarfları üzerindeki pullardan insanlara gülümsüyor. PTT Genel Müdürü Osman Tural, üç yıl önce başlattıkları kişisel pul basımına talebin her geçen gün arttığını söylüyor. Özellikle kişisel pula kurumsal ilginin daha fazla olduğunu söyleyen Tural, kurumların daha çok açılış, kuruluş yıldönümü gibi özel günlerde, kişilerin ise evlilik yıldönümü, doğum günü, Anneler günü, Babalar Günü ve sünnet gibi özel günler için tercih ettiğini ifade ediyor. Tural’ın verdiği bilgilere göre kişisel pulu tercih edenlerin içerisinde taraftarlar ve evlenenler ilk sırada yer alıyor. Kendilerine gelen gerçek kişi taleplerinde en çok evlilik davetiyelerinde kullanmak üzere kişisel pul talebinde bulunulduğunu dile getiriyor.
SPOR KULÜPLERİ DAHA ÇOK TALEP EDİYOR
Başta Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş olmak üzere futbol takımlarının kişisel pul basımını da gerçekleştirdiklerini söyleyen Osman Tural, diğer takımların da ilgisinin arttığını vurguluyor. PTT takım bazında ilk uygulamayı 2005 yılında 100. yılını kutlayan Galatasaray Kulübü’yle gerçekleştirmiş. Ardından da Fenerbahçe ile anlaşarak sarı lacivert pullar basılmış. Tural, “Beşiktaş, Trabzonspor gibi büyük kulüplerimizin albümlerini yapınca diğer takımlarımızdan da talep geldi. Evlilik davetiyelerinde farklılık olsun, güzel bir anı olarak kalsın diye kişisel pul tercih ediliyor. Evlenen çiftlerden de büyük bir ilgi var diyebilirim.”diyor.

SİYASETÇİLER DE GERİ DURMUYOR

PTT’nin pul uygulaması sadece takımların ve evlenenlerin değil siyaset, sanat ve iş dünyasının da dikkatini çekiyor. Özellikle yerel seçim dönemlerinde milletvekili adaylarından tutun da il genel meclisi adaylarına, mahalle muhtar adaylarının da kişisel pulları var. Siyasi partilerin kişisel pul kullanma talebi özellikle kongre döneminde de artıyor. Zira delegeler kendilerini seçtirmek için partililerine özel kişisel pullarını dağıtıyorlar… Yani bu işten en çok memnun olan PTT gözüküyor.

Pul nasıl bastırılıyor?

Kişisel pul bastırmak için nüfus cüzdanının fotokopisi, kurumsal pul bastırmak için ise basılacak nesnenin fotokopisi ve sözleşmeyi imzalayan müşterinin şirketi temsile yetkili olduğuna dair belge ile en yakın PTT Müdürlüğü’ne müracaat etmesi yeterli oluyor. Gelen talepler, genel müdürlük bünyesinde oluşturulan bir kurul tarafından inceleniyor. . PTT Genel Müdürü Osman Tural, pul taleplerinin Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, devletin ülkesiyle ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, fikir, sanat ve sınai telif haklarına, genel ahlaka ve kişisel haklara aykırı olmamak kaydıyla kabul edildiğini anlatıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PTT’nin “Kişisel Pul” Projesi Ilgi Görüyor

PTT Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Kişisel ve Kurumsal Pul” projesi Eskişehir’de yoğun ilgi görüyor.

17 Ekim 2016 Pazartesi 17:02

PTT Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Kişisel ve Kurumsal Pul” projesi Eskişehir‘de yoğun ilgi görüyor.

Eskişehir PTT Başmüdürü Korkmaz Gencer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il ve ilçeler içerisinde yaptıkları tanıtım çalışmalarıyla bu projeyi yaygınlaştırdıklarını söyledi.

Vatandaşların ve kurumların projeye büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Gencer, “Kişisel ve kurumsal pul projemiz gerçekten önemli bir prestij. Düğününüz olduğunda davetiyenizin üzerine kendi pulunuzu basabiliyorsunuz. Projenin daha fazla yaygınlaşabilmesi için gerekli tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapıyoruz.” dedi.

Gencer, son olarak ziyaret ettikleri İnönü ilçe Belediyesinin projeye destek verdiğini belirterek, “Başkanımız kişisel pul çalışmamızla çok ilgilendi. Belediye adına pul yaptırarak projemizi destekledi. Bugün de burada kendilerine talepleri doğrultusunda hazırladığımız pulları takdim edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Sosyal medya mektuba engel”

Eskişehir merkez PTT Baş Müdürlüğünü ziyaret eden ve kurumu için yaptırdığı pulları teslim alan İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, iletişim yollarının artmasıyla mektup kültürünün zayıfladığını söyledi.

Bozkurt, kuruluşundan bu yana ülkeye büyük katkıları olan PTT’nin geliştirdiği projelerle farkındalık oluşturduğunu anlatarak, “Sosyal medya mektuba, bir tebrik kartına engel oluyor artık. Fakat böyle köklü bir kuruluşun desteklenmesi gerekiyor. Biz belediye olarak zaten gönderiler yapıyoruz. Bunu neden belediyemizi temsil eden bir fotoğrafı içeren pulla yapmayalım dedik. Kurumlar için de kişisel olarak da önemli bir proje. Desteklenmesi ve yaygınlaşması gerekiyor.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, gerçek ve tüzel kişiler tarafından gönderilen objelerin pul olarak basılmasını ve bunların hatıra olarak veya postada kullanılmasını kapsayan “kişisel pul” hizmetiyle posta gönderilerine ayrı bir renk ve değer katıldığı ifade edildi.

Basılması için tercih edilen objeler, belirli bir olayın anısı, ticari bir ürünün tanıtımı, kuruluş yıl dönümü, evlilik yıl dönümü, doğum günümezuniyet töreniAnneler Günü ve Babalar Günü kutlamaları gibi özel amaçlar taşıyabiliyor.

Kişisel pul, gerçek ve tüzel kişilerin talebi üzerine ücreti karşılığında PTT tarafından basılıyor. Kişisel Pul sahibi olabilmek için öncelikle www.ptt.gov.tr ve www.filateli.gov.tr adreslerinden veya PTT işyerlerinden kişisel pul başvuru formu ve kişisel pul sözleşmesi temin edilmesi gerekiyor. Bunun yanında belirli teknik özelliklere sahip kişisel pul görseli ve gerekli belgelerle birlikte PTT’ye başvuru yapılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PTT’nin 165. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, 25 Ekim 2005 tarihinde Ankara’da PTT Genel Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda “Kişisel Pul Projesi” kamuoyuna tanıtıldı.�Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın katıldığı ve Dijital Pul Baskı Merkezi’nin de açılışını yaptığı toplantıda, kişiye özel pul projesi tüm detayları ile tanıtıldı. Kişi ve kuruluşların bu hizmetten nasıl yararlanacakları açıklandı.

 

PTT önemli bir teknolojik yeniliğe imza atıyor. Kişilere kendi resmini veya istedikleri bir resmi mektup pulu olarak kullanma imkanı sunuyor. Sevdiğiniz bir yakınınızdan gelen el yazısıyla yazılmış bir mektubun üzerinde onun resmini pul olarak görmek o mektubun değerini daha da artıracaktır.�

 

Yolu gözlenen bir askere, yurtdışında çalışan bir yakına yazılan mektubun üzerinde kendi resminizi pul olarak göndermek onları daha çok sevindirecektir. Kişisel Pul Basımı projesi ile mektuplaşma geleneğinin yeniden canlandırılması amaçlanıyor ve herkesin en az bir kez kendi resminin pul olduğu bir mektubu yakınlarına göndermesi bekleniyor.

 

PTT Genel Müdürü Osman Tural, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Baskı teknolojileri alanına dünyanın en büyük firmalarından biri olan Xerox ile teknoloji işbirliğine gittiklerini, �Ankara’da Dijital Pul Basımı için özel bir tesis kurulduğunu ve bu tesiste en son teknoloji çözümlerinin kullanıldığını söyleyerek, halktan gelen talebe göre bu konuya yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti.�

 

Dijital Pul Projesi’nin tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Xerox Türkiye Pazarlama Direktörü Pelin Çağlar da, “Türkiye’deki herkesin ilgisini çekecek önemli bir projede yer almaktan ve PTT’ye teknolojik ürün ve çözümlerimizle destek olmaktan gurur duyuyoruz dedi. “Kişisel Pul Projesi”ni PTT’nin en ileri teknolojileri kullanarak gerçekleştirdiğini belirten Pelin Çağlar, “PTT, teknolojinin sunduğu yenilikleri vatandaşlarımıza bir hizmet olarak götürmektedir” dedi.

 

 

‘Kendi resmini pul yap’

 

Kendilerine özel pul bastırmak isteyen kişi ve kuruluşların, kullanmak istedikleri bireysel ya da kurumsal imajlarla PTT’ye başvurmaları yeterli olacak. PTT, Xerox dijital baskı teknolojilerini kullanarak talep edilen kişisel pulları basacak.

 

PTT şubelerinden verilebilecek minimum 250 adet pul siparişleri, 36×52 mm yatay ve dikey formatlarda Xerox dijital renkli baskı sistemleriyle basılacak. CD ya da diskete kaydettiğiniz fotoğraf, resim, logo ya da imaj çalışmasıyla birlikte en yakın PTT şubesine giderek sipariş verilebilecek. İşleyişi hızlandırmak için boş pul tabakasına aktarılan imaj çalışması, sizlere de onaylatıldıktan sonra baskı merkezine gönderilecek. İlk etapta nakit ödemeler ve kişisel başvurular kabul edilecek.

 

Elektronik posta ve internet üzerinden “Kişisel Pul” siparişleri alınmaya başlanacak. Minimum 250 adet basılmış pul siparişiniz, ortalama bir hafta içerisinde posta yoluyla size ulaştırılacak. Telif hakkı doğuracak ve siyasi içerik taşıyan resimler, pul olarak basılamayacak. PTT, sipariş öncesi imzalatacağı taahhütname ile bu konularla ilgili hiç bir sorumluluk almayacak, doğabilecek her türlü yasal problemlerden pul siparişini veren kişi sorumlu olacak.

 

Kişisel pul basımı konusunun çok geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Nikah ve nişan organizasyonları, doğum günleri, sünnet düğünleri, evlilik yıldönümleri, anneler günü, sevgililer günü gibi özel günler,�mezuniyet törenleri kişisel pul basımının talep göreceği alanlardan bir kaçı.

 

Şirketler de kendilerine özel pul bastırabilecek

 

Bireysel olduğu kadar kurumsal alana da hitap eden pul projesinin, şirketlerin imaj yenileme, kurumsal kimlik çalışmalarına katkıda bulunması bekleniyor. Şirket tanıtım pulları, kampanya pulları, organizasyon ve fuar davetiyesi pulları, şirketlerin özel müşterileri için bastıracakları pullar kurumsal alandaki uygulama alanlarına örnek gösteriliyor.

 

Kartvizitler üzerinde, antetli kağıtlarda şirket içi ve şirket dışı yazışmalarında kullanılan şirket logoları artık pul olarak�kullanılabilecek. Şirket logosu ya da firmalar tarafından hazırlanan özel görseller pul olabilecek. Şirketler özel gün ve kampanyaları için hatıra pulları bastırabilecek, müşterileriyle kurdukları ilişkileri geliştirebilecekler.

 

Şirketler müşterilerine yolladıkları mektuplarda, kendi logolarını, kampanya görsellerini ve diğer kurumsal görüntülerini mektup pulu olarak kullanabilecekler. Çok çeşitli pazarlama aktivitelerini, yeni çıkan ürünlerini ve müşterilerine yönelik hizmetleri o konuya özel hazırlanmış bir pul tasarımı ile duyurabilecekler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir