Anasayfa / Anasayfa / Rektör Tilki, “İnsanlar Alınan Bu Gayri Meşru Kararı Meşru Bulmayacaktır”

Rektör Tilki, “İnsanlar Alınan Bu Gayri Meşru Kararı Meşru Bulmayacaktır”

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki,  ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimi nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

İnsanlar, alınan bu gayri meşru kararı meşru bulmayacaktır diyenRektörü Prof. Dr. Tilki, basın açıklamasında; “Sadece Müslümanlar için değil, tüm semavi dinlerin kutsal şehri olarak kabul edilen Kudüs’ün, Birleşmiş Milletler Kararları dahil bir çok uluslararası antlaşmanın hiçe sayılarak statüsünün değiştirilip İsrail’in başkenti yapılması çabaları bölge ve dünya barışını büyük bir kaosa sürükleyecek haksız bir girişimidir. Ecdadımızın hâkimiyeti altında asırlar boyu en huzurlu, en müreffeh dönemini yaşayan Kudüs, büyük bir haksızlık ve uluslararası hukuk ihlali ile zapturapt altına alınmaya çalışılmaktadır.

İsrail ve destekçisi ABD’nin Harem-i Şerif’in kutsiyetine saygı göstermesi insani ve hukuki bir yükümlülük olup, dünyanın her yerinden ve her dinden vicdan ve akıl sahibi insanlar alınan bu gayri meşru kararı meşru bulmayacaktır.

ABD Yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı hukuksuz açıklamayı endişeyle karşılıyor ve alınan haksız, gayri adil, uluslararası hukuk ve BM kararlarının açık ihlali olan bu kararı kınıyoruz.Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir