Sergi İçin Açtı İlçe Kadınlarına Gelir Kapısı Oldu

Şavşat’ın güzelliklerini ve kültürünü sanat atölyesinde yaptıkları ürünlerle dünyaya tanıtıyorlar

Artvin’in sakin şehir ünvanlı Şavşat ilçesinde yaşayan Aylin Köroğlu, çektiği fotoğrafları sergilemek için açtığı sanat atölyesini ilçede sanatsal faaliyetlerle uğraşan kadınların kullanımına açtı.

Yıllarca ilçede doğa fotoğrafçılığı yapan Köroğlu, çektiği fotoğrafları sergilemek için yaklaşık 5 ay önce açtığı ve kendi adını verdiği sanat atölyesinde fotoğraflarını sergilerken bir taraftan da kendisinin ve ilçedeki kadınların mobilya dekorasyon, takı tasarın, elişi, dikiş nakış gibi değişik sanatsal faaliyetlerle yaptığı el emeği göz nuru ürünleri hediyelik eşya olarak ekonomiye kazandırıyor.

Her biri ayrı bir sanatsal değer taşıyan ve ürünlerin daha fazla kitlelere ulaşması için sosyal medya üzerinden de tanıtımını ve satışının yapan Köroğlu, hem ilçede el emeğiyle bir şeyler ortaya koyan kadınların hem de kendi aile ekonomisine ek gelir sağlıyor.

Doğa, fotoğraf ve sanat tutkunu bir kadın olduğunu ifaden Köroğlu, yıllarca hobi olarak çektiği fotoğrafları ve yaptığı diğer sanatsal faaliyetlerini sergilemek amacıyla bu sanat atölyesini açtığını söyledi.

Köroğlu, “Bu atölye sadece kendi çalışmamalarım olsun diye düşünmedim. Başkalarının da hayatlarına dokunabileceğim bir yer olsun istedim. Yıllardır yaptığım çalışmalar elimde birikiyordu. Benim gibi ilçede çok sayıda kadın olduğunu biliyorum. Örgü, el sanatları gibi işlere meraklı olan yetenekli kadınların ürünlerine de yer vermek istedim. Onlarda yaptıkları ürünleri burada satarak para kazanacak ve emeklerinin karşılığını alabilecek. Bu atölye bize böyle bir platform oluşturdu.” dedi.

Yörenin yaşam tarzını ve kültürel yapısını yansıtacak şekilde yapılan ürünlerin ilçeyi ziyaret eden yerli yabancı turistlerin beğenisini topladığını belirten Köroğlu, pamdemi sürecinde daha fazla kitleye ulaşmak için bu ürünlerin sosyal medya üzerinden tanıtım ve satışını da yaptıklarını kaydetti.

Sosyal medya üzerinden yaptıkları tanıtım ve satış sayesinde Türkiye’nin pek çok iline değişik ürünler sattıklarını kaydeden Köroğlu, “Atölyede sadece kendi fotoğraflarım değil, geri dönüşüm ürünleri, eski eşyaların onarım ve boyanmasıyla elde edilen dekoratif eşyalar da var. Burada ham ürünleri değişik sanatsal faaliyetlerle işleyerek mekanların süslenmesinde kullanılacak materyaller yapıyoruz. Bunun dışında tekstil ürünlerinin desenlerle süslenmesi, el dokuması kilim patik hırka gibi çok farklı hediyelik ve dekoratif ev eşyaları yapıyoruz. Bu ürünleri hem atölyemizde hem de sosyal medya üzerinden satarak gelir elde ediyoruz” diye konuştu.

“Ölmez Otu” çiçeğinden kolonya yaptı

Köroğlu, Şavşat’ın yaylarında sıkça görünen ve ilçede “Nego Çiçeği” olarak bilinen ölmez otundan kolonya ürettiğini söyledi.

Ölmez otunun Şavşat’ta her ailenin bildiği sevilen bir çiçek olduğunu ifade eden Köroğlu, “Ne zaman Nego ile ilgili bir fotoğraf paylaşsam, gurbetteki Artvinlilerden gelen “Fotoğrafa bakınca memleket kokusunu hissetim, kokusu burnumda tütüyor” söylemleri bende bu çiçekten kolonya yapma fikrini uyandırdı. İl dışında faaliyet gösteren alanında uzman bir kimyagerle bir çalışma yürüttük ve ilk kez Nego’nun kolonyasını çıkarmış olduk ve güzel dönüşler aldık. Buda beni onure ediyor. Bu kolonyanın da satışının hem atölyemizde, atölyede üretiiğimiz ürünlerin satılını yaptığımız sosyal medya hasaından yapıyoruz. Bu işe Nego çiçeği ile başladık ama ilerleyen zamanlarda ilçemize özgü çiçeklerle işi devam ettirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Sanat atölyesinde kilim dokuyan Aylin Köroğlu’nun annesi Hikmiye Köroğlu da (70), atölyedeki mini tezgahında kilim, çanta, dokuduğunu ifade etti.

Bu işleri daha önce evde eğlence için yaptığını anlatan Hikmiye Köroğlu, “Kızım burasını açınca tezgahımı buraya getirdim. Kilimlerimi burada dokuyorum. Kızıma destek oluyorum hem de eğlenerek zaman geçiriyorum.” diye konuştu.

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir