Sinkotlu Kadınların Kış Hazırlığı Başladı

Sinkotlu Kadınlar Asırlık Bir Artvin Geleneğini Yaşatıyor Kışlık Silor ve Eriştelerini Hazırlıyor

Artvin Merkez’e Bağlı Sünbüllü ( Sinkot)  Köyünde yaşayan kadınlar kış mevsimi öncesi ortaklaşa olarak evlerine kışlık makarna, hazırlıyorlar.Sinkotlukadınlar bir araya gelerek birbirlerine kışın tüketilecek el makarnası,silor, erişte, çorbalık yufka gibi yiyecekleri hazırlayıp kurutuyorlar.

Artvin Merkez’e bağlı Sünbüllü (Sinkot) köyünde asırlık gelenek yaşatılmaya devam ediyor. Özellikle kış aylarında kadınların kışlık için hazırladıkları Artvin’de özgü bir makarna çeşidi olan Silor ve erişte yapımı Sinkotlu kadınlar tarafından ortaklaşa yapılıyor.

Sinkot (Sümbüllü) köyü sakinlerinden SakirSahinbaş ‘ın evinde yaklaşık bir haftadır süren makarna yapımı, köyün kadınlarının ortaklaşa yapımıyla sürüyor. Köy sakinlerinden Nazmiye Alkan, Aysun Bilgin, Filiz Aydın, Sevgi Sahinbas, Nursen Can, Havva Sahinbas, Aynur Aslan, Özlem Şahinbaş, İlknur Şahinbaş, NahşiyeSahinbaş, Bijen Alpaydın Can toplanarak her gün bir hane sahibine kışlık silor ve makarna hazırlanıyor.

Bu sayede hem kışlık yiyeceklerini hazırlayan vatandaşlar, hemde ortaklaşa geçmişten günümüze gelen bu asırlık geleneği yaşatmış oluyorlar.

Sinkotköyü kadınları bir araya gelerek birbirlerine kışın tüketilecek el makarnası silon, erişte gibi yiyecekleri hazırlayıp kurutuyorlar.

Kışın soğuk nedeniyle yufkanın açılmasının ve kurumasının zor olduğunu söyleyen köylü kadınlar, kışın ev içerisinde kışlık makarna yapmanın zor olduğunu belirten  Bijen Alpaslan Can, köyde yaşatılan geleneği şu şekilde anlatıyor,” Gün içinde kimin yufkası açılacaksa mutlaka hazırlığını yapar. Hamur yoğurur koko dediğimiz (bezeler) hazırlanır. Saçta bir kişi dönüşümlü açılan yufkaları pişirir. Böreklik ayrı dizilir. Silor, erişte ve erişte makarnası ayrı pişirilip ayrı işlemelerden geçer bunlar. Ayrı ayrı doğranır fırında pişirilir. Daha sonra kutulara yerleştiririz.

Daha sonra suda haşlanarak üzerine yoğurt ve tere yağ konur, ikram edilir. Biz Artvinli olarak mutlaka evimizde özelliklede Ramazan’da çok sık yapar yeriz. Bugün komşularım yardımıyla bana yufka açıldı. İmece usulüyle yaptığımız çalışmada çok mutluyum. Yufka işlemi günün erken saatleriyle başlar akşama kadar sürer” dedi.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Doğu Karadeniz Yeşil Kalsın, Dereler Çamur Akmasın

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Kamilet Vadisi’nde yapılan hidroelektrik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir