Sonbaharlar birlikte Çoruh Nehrinde su seviyesi düştü

created by dji camera

Artvin’de bulunan Çoruh nehrinde son baharla birlikte su seviyesi düştü. Suyun azalması gözle görülür seviyeye geldi.

Mescit Dağları’ndan doğan ve Gürcistan’ın Batum ilinden Karadeniz’e dökülen, Türkiye’nin ise en hızlı akan nehri olan Çoruh nehri son baharla birlikte su seviyesi düştü.

Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği bulunan Deriner Barajının minimum işletme su kotu 348 metreolurken maksimum işletme su kotu 392 metre seviyelerine çıkıyor. Yağışlara ve mevsim geçişlerinebağlı su seviyesi baraj gölünde ve Çoruh nehri yatağı boyunca düşüp artabiliyor. Sonbaharın gelmesiyle Baraj gölü seviyesi 44 metre seviyelerine düştü. Çoruh havzası boyunca bu sayı yer yer değişe biliyor. 06 Kasım 2019 tarihi itibarı ile Deriner Barajının su kotu 358 m olup; aktif doluluk oranı % 19 seviyesine geriledi.

Bölge sakinlerinden Yusuf Demirel, “baraj gölü ve Çoruh havzasında iniş çıkışlar yaşanabiliyor. Kış aylarında yağışların az olduğu için değişe biliyor. Bu dönem su seviyesi 70-80 metre düşebiliyor. Bahar aylarında karların eridiği için tekrar yükselip maksimum seviyeye çıkıyor” dedi.

Zeytinlik köyü muhtarı Mustafa Alpek ise “su seviyesi göründüğü izler üzerine düşme yaşandı.  O bölgelerde ağaç göremezsiniz dahada sular altında kalan köyümüzün minaresinin 2-3 metresi görününceye kadar düşecek” ifadelerini kullandı

 

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir