Anasayfa / Anasayfa / Tarımcılardan Hijyen Eğitimi

Tarımcılardan Hijyen Eğitimi

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü,”Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği” gereği okul ve kurumların kantin, yemekhane, çay ocağı vb. gibi gıda işletmelerinde çalışanlara hijyen eğitimi verdiler.

Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde görev yapmakta olan Gıda Mühendisleri Özgür Duman ve Merve Bulut tarafından “Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği” gereği okul ve kurumların kantin, yemekhane, çay ocağı vb. gibi gıda işletmelerinde çalışanlara yönelik “Gıda İşletmelerinin Özel Hijyen Şartları, Gıda Güvenilirliği ve İnsan Sağlığının Korunması” konulu Hijyen Eğitimi verdiler.

Bu kapsamda Merkez okul/kurumlarında gıda işlerinde çalışan yaklaşık 100 personele Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim verildi. Eğitime katılan personele ilgili yönetmelik ekinde bulunan Eğitime Katılım Belgeleri düzenlenecek.

Eğitimin içeriği; Gıda Mevzuatı (5996 Sayılı  Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik, Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği, Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği), Gıdalarda Bulunması Muhtemel Fiziksel, Kimyasal, Biyolojik Tehlikeler, Gıda Kaynaklı Enfeksiyon ve Zehirlenmeler, Personel Hijyeni, İşletme Hijyeni, Gıda Maddelerinin İşletmeye Kabulü, Gıdanın Hazırlanması/ İşlenmesi/ Depolama ve Muhafazası/ Servisi/ Satışı/ Tüketime Sunulması sırasında dikkat edilmesi gereken asgari teknik ve hijyenik koşulları kapsadığı açıklandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir