Tibet Kilisesindeki Saklı Tarih Gün Yüzüne Çıkacak

Artvin’in doğa cenneti sakin şehir (cittaslow) ünvanlı Şavşat ilçesinde yaklaşık bin 100 yıllık tarihe sahip olan Tibet Kilisesi’nde arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı.

Şavşat Cevizli Köyün’de bulunan kilisede “Tibet Manastırı Temizlik ve Koruma Çalışması” projesi adı altından başlanan kazı çalışmalarıyla saklı tarih gün yüzüne çıkartılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri, Erzurum Müzeler Müdürlüğünün başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Osman Aytekin başkanlığında 11 Ağustos itibariyle başladı.

Kazı çalışmalarına dair sosyal medya hesabından bir açıklama yapan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Osman Aytekin şu ifadeler yer verdi:

“Artvin İli, Şavşat İlçesi, Cevizli Köyü’nde bulunan Tibet / Tbeti Manastırında T.C. Kültür Bakanlığımızın izin ve destekleri ile Erzurum Müze Müdürlüğü Başkanlığında, ve şahsımın bilimsel danışmanlığında, ülkemizin çeşitli üniversitelerinden 15 kişiden oluşan uzman ekip ve 8 kişilik işçi ile “Temizlik ve Koruma ” Projesi’ne 11 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla başlanmış olup 4 yıl sürdürülmesi planlanmış bulunmaktadır.

Şavşat kent merkezine 10 km uzaklıkta bulunan manastır yapısı 10. yüzyılda inşa edilmiş olup yörenin en önemli manastırı olarak bilinmektedir. Manastırdan günümüze sadece kilisesi ulaşmış bulunmaktadır.18. yüzyıldan sonrasında Köy Camisi olarak da kullanılan kilise, 1885 yılı sonrasında işlevsiz hele gelmiş ve 1988 yılında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Düzgün kesme taş işçiliği ve plastik süslemeleriyle dikkat çeken yapı, 2,300 metrekare arsa üzerinde yer almaktadır.

Söz konusu projeye; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Erzurum Müze Müdürlüğü başta olmak üzere; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sn. Dr. İsrafil Kışla, Bakan Yardımcısı Sn. Nadir Alpaslan, Artvin Valisi Sn. Yılmaz DORUK, Şavşat Kaymakamı Sn. Onur Özaydın, Şavşat Belediye Başkanı Sn. Nihat Acar ve Köy Muhtarı Sn.BayramDursun yakın ilgi ve destekleri sayesinde yürütülmektedir”

 İlçe Kaymakamı Onur Özaydın, Kazı Çalışmalarına Başlanan Tarihi Tibet Kilisesinde, Kazı heyeti ile bir araya geldi. Devam Eden Kazı Çalışmaları Hakkında Kazı Heyeti Başkanı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog/Sanat Tarihçisi Osman Aytekin’den bilgi aldı.

Ayrıca Kontrol Edin

2021 yılının planlaması yapıldı

Orman Bölge Müdürlüğü’nde 2020‘nin değerlendirilmesi, 2021 yılı hedefleri toplantısı yapıldı. Orman Bölge Müdürü Dr.Mimar Sinan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir