Anasayfa / Anasayfa / TKDK Destekleri İlimizin En Doğal Hakkıdır

TKDK Destekleri İlimizin En Doğal Hakkıdır

 

 

 

Zaman zaman yazdığı yazılarda değişik konulara dikkat çeken Yaşar Kars, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen desteklere dikkat çekti.

 

Artvin’in bu desteklerden faydalanması gerektiğini savunan Kars, yazısında hemşerimiz olan Eski Bakan Faruk Çelik zamanında Artvin’in de TKDK kapsamına alınması yolundaki açıklanan kararın, neden uygulanmadığının, siyasiler ve ticareti temsil eden makamlar tarafından peşinin bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

 

Bahse konu destekler hakkında da çeşitli bilgiler veren Yaşar Kars, Artvin’in bu desteklerden yararlanması en doğal hakkıdır diyor.

 

Yaşar KARS, Artvin’in başı kel mi? İl Koordinatörlüğü neden kurulamıyor? sorularıyla başlayan yazısında şu bilgi ve görüşlere yer veriyor; 

 

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik döneminde, Artvin’in de içinde olacağı kararı açıklanmışken, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü neden kurulamıyor?

 

Artvin’de yaşayan ve gün geçtikçe ticaretin eridiğini gören sade bir vatandaş olarak soruyorum..!

 

Artvin’in başı kel mi?  Hadi Kars’ı, Ardahan’ı geçtik. Yanı başımızda sayılan Trabzon ve komşumuz Erzurum’un ekonomisi Artvin’den daha mı kötü? Keza Samsun, Ordu ve Giresun’da bu iller kapsamında. Bafra ve Çarşamba Ovası Artvin’de de biz mi görmüyoruz. Yoksa Ordu ve Giresun gibi milyonlarca dolarlık fındık ihracatı mı yapıyoruz da bizim haberimiz yok.

 

“TKDK aracılığıyla son 7 yılda toplam 14 bin 500 projeye yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağlandığı açıklandı. IPARD 2 kapsamında 5. başvuru çağrısıyla toplam 250 milyon avro, yani 1,5 milyar hibe desteği verilecek.”

 

IPARD II programı ikinci çağrı ilanında, 2017 yılı basın haberlerine göre Trabzon’un aldığı hibe 11.253.719,95 TL. Yine basında çıkan bilgilere göre Erzurum ise 12,3 milyon hibe desteği almış. Kars ise koordinatörlük kurulduktan 2015 yılına kadar yaklaşık 35 milyon, Ardahan İl Koordinatörünün beyanatına göre 3. Başvuru Çağrı Döneminde 13.780.408,9 TL destek almaya hak kazanmış” Bu rakamlar, TKDK İl Koordinatörlükleri resmi web sayfalarından aldığım bilgiler.

 

Artvin’in içe dönük perakende ticarete dayalı kapalı bir ekonomik yapısı var. Sarp Sınır Kapısı’nın etkisiyle iki ilçemiz geçiş noktası üzerinde ve nispeten sıcak alışveriş daha iyi. Ama genele bakıldığında e- ticaretin gelişmesi, ulaşım imkânlarının artması, perakende ticareti bitirme noktasına getirmiş durumda. Artvin’in acil olarak üretime dönük yatırımlara ihtiyacı var. Bu anlamda ticaret erbabının da makas değiştirmesi gerekiyor.  Bunu yapabilmesi için de bahse konu destek imkânlarından olabildiğince yararlanılması lazım.

 

İlimiz siyasileri ile ticaretini temsil eden kurum ve makamlar,  bu işin peşini bırakmamalıdır. Ülke ekonomisi zaten pek iç açıcı görünmüyor. AB destekli bu kurumdan faydalanmak İlimizin en doğal hakkıdır.

 

TKDK Nedir? 

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Avrupa Birliği üyeliği isteyen ülkelerin kırsak kalkınmayı destekleyebilmesi, bir standardı yakalayabilmesi için oluşturulmuş bir kurumdur. IPARD programlarını tamamlamak asıl görevlerindendir.

 

IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın Kırsal Kalkınma bileşenidir. Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 

IPARD kapsamındaki mali destekler karşılıksız olmakla birlikte şartlı ve mükellefiyetlidir. Destekleme kararı alındıktan sonra imzalanacak sözleşmelerde, belirtilen hususlara uyulması durumunda, destekler karşılıksız yani geri ödemesiz olarak verilmektedir.

 

IPARD Programının Uygulandığı İller; Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

 

DESTEKLENEN İŞ TÜRLERİ

 

101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım

101-2 Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım

101-3 Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım

101-4 Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım

Tedbir 103. Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar;

 

103-1 Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

103-2 Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

103-3 Kanatlı Et ve Et Ürünleri İşlenmesi ve Pazarlanması

103-4 Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

103-5 Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması

Tedbir 302. Çiftlik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme;

 

302-1 Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi, Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi

302-2 Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi

302-3 Zanaatkârlık ve Katma Değerli Yöresel Ürünler

302-4 Kırsal Turizm ve Rekreasyonel Faaliyetler

302-5 Su Ürünleri Yetiştiriciliği

302-6 Makine parkları

302-7 Yenilenebilir enerji yatırımları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir