Anasayfa / Anasayfa / Tulum Sesi Hayata Bağladı

Tulum Sesi Hayata Bağladı

Artvin’in Sakalar Köyünde yaşayan 85 yaşındaki Ramiz Kahyan’ın tek tutkusu tulum sesi.  Yıllarca çobanlık yapan 85 yaşındaki Ramiz Kayhan, küçük yaşta öğrendiği tulum çalmayı hayatı boyunca bir tutku haline getirmiş. Kayhan, yaşlılık nedeniyle 10 yıldır tulum çalamazken, oğlu Rahmi Kahyan babasını hayata bağladığına inandığı tulumu her gün çalarak yaşlı adamı mutlu etmeye çalışıyor.

Artvin’in Merkez’e bağlı Sakalar Köyünde yaşayan Ramiz Kayhan (85) küçük yaşta çobanlık yaparken öğrendiği tulum çalmayı hayatı boyunca bir tutku haline getirmiş. Köylerinin yaylalarında hayvanların otlatırken yıllarca tulum çalarak zaman geçirmiş. 85 yaşına giren ve nefesi yetmediği için 10 yıldır tulum çalamayan Kayhan’ın tulum sesinden ayrı kalması oğlu Rahmi Kayhan’ın gönlü razı gelmemiş. Tulum çalmayı öğrenen Rahmi Kayhan, yaşlı adama 10 yıldır aralıksız her gün tulum çalıyor. Yaşlılık nedeniyle kulakları ağır işiten 85 yaşındaki Remzi Kayhan sadece tulum sesini işitiyor.

Oğlu Rahmi Kayhan; baba ve annesiyle yaşadığını ifade ederek,  “yıllarca köyde birlikte yaşadık. Babam Remiz Kayhan’ın tutum sesine ne kadar düşkün olduğunu biliyorum. Bu nedenle onun hayatta tek tutkusu olan tulumu her gün çalarak onu mutlu etmeye çalışıyorum” dedi.

Eşi Fitnet Kayhan ise, “Eşim ve ben köy yaşantısını çok seviyoruz. Köyümüzü hiç terk etmedik.  Hatta köyümüzün yarısı baraj suları altında kaldı. Köyden bir çoğu şehirde ev aldı yerleşti. Biz ise, bir üst mahalleye taşındık. Halen daha hayvanlarımız var. Halen daha bağ bahçe işleriyle uğraşıyoruz. 60 yıllık evliyiz. Eşim tulum çalmayı çok sever, sağlığında neredeyse her gün çalardı. Şimdi yaşlandı. Nefesi yetmiyor, kulakları ağır işitiyor ama tulum sesini hemen tanıyor. Sağ olsun oğlum babası için tulum çalmayı öğrendi. Onun sayesinde kendi çalamasa da tulum sesi sayesinde her gün yüzü gülüyor.” Dedi.Ç.P.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir