Türkiye’nin en büyük Atatürk heykeli müze oluyor

Artvin’de bulunan, 22 metre yüksekliğinde ve 50 ton ağırlığındaki Atatürk heykeli, Atatürk’ün eserlerinin yer aldığı müze olacak. Artvin Belediye meclisinden gecen kararın ardından çalışmalar önümüzdeki günlerde başlaması planlanıyor.

Artvin’de, Sıtkı Kahvecioğlu Vakfınca yaptırılan 22 metre yüksekliğinde ve 40 ton çelik, 10 ton bakır kullanılarak yapılan 50 ton ağırlığındaki Atatürk heykelinin alt bölümünde bulunan salon Atatürk’ün eserlerinin yer aldığı müze olacak.19 Mayıs 2012’de törenle açılışı yapılan, sonrasında ise yaşanan yasal sıkıntılar nedeniyle 5 yıldır kullanılmayan Türkiye’nin en büyük Atatürk heykeli daha sonra Artvin Belediyesine devredildi. Heykelin alt bölümünde bulanan salon bir dönem restoran olarak kullansa şuanda sadece ziyaretçilere ücretsiz çay ve su ihtiyacı sağlıyor. Artvin Belediye  bu salonu, Atatürk’ün eserlerini yer aldığı müze yapmaya karar verdi.  Kasım ayında meclis üyelerinin oylarıyla karar meclisten geçti.

Atatürk heykeli Artvin’e hediye edilmiş önemli bir eser

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin,” değerli büyüğümüz Sıtkı Kahvecioğlu’nun Artvin’e yapıp hediye ettiği önemli bir eser Atatürk heykeli.Bildiğiniz gibi Sıtkı Kahvecioğlı Vakfınca tamamlanan heykel belediyemize devredildi. Bir dönem sadece seyir olarak kaldı. Akabinde heykelin altında bulunan solon restoran tarzında belediyemizin ticari işletmeciliğini yaptığı bir işletme olarak çalıştı. Belediyeyi devraldıktan sonra ticari işletme olarak devam etmeyeceğiniz bildirmiştik, şuanda orası ziyaretçilere ücretsiz olarak su ve çay ihtiyacını karşıladığı bir yer” dedi.

Türkiye’nin büyük iş adamı ailesinin ilgisini çekti

Başkan Elçin,”7 Kasım’da düzenlenen meclis toplantımızda restoran olarak kullanılan yerin Atatürk eserlerinin sergileneceği müze olması için meclis kararımızı aldık. Dünyanın en büyük Atatürk heykelinin altından dünyanın en büyük Anıtkabirkadarda olmasa da Atatürk’ün eserlerinin sergilendiği bir salon haline getirmeyi planlıyoruz. Bu konuTürkiye’nin büyük iş adamının ailesinin ilgisini çekti. Sanıyorum onlarla ilgili bir çalışma yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Kontrol Edin

Murgul Kaymakamlığına Atanan Kemal Balaban Görevine Başladı

Kastamonu Daday Kaymakamlığı görevinden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Artvin Murgul Kaymakamlığı görevine atanan Kaymakamımız Sayın Kemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir