Türkiye’nin İlk Kitap Görünümlü Kütüphanesi‘nde Sona Yaklaşıldı

AÇÜ Kitap Kütüphane ’si Mayıs Ayında Hizmete Girecek 

Artvin Çoruh Üniversitesi(AÇÜ) bünyesinde inşa edilen şehir kampüsünde yer alan Türkiye’nin ilk kitap görünümlü kütüphanesi 2017 Mayıs içerisinde ayında hizmete girecek.

Artvin Çoruh üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki yapımına 2016 yılında başlanan kütüphanenin 2017 Mayıs ayı içinde bitirilerek hizmete açılacağını söyledi. Tilki, Masa üzerinde kitapların simetrik olarak üst üste dizilmesi görüntüsüne sahip kütüphane hakkında, “Kütüphanenin görüntüsü masa üzerine 3 kitabın simetrik bir şekilde konulmuş vaziyetini andırırken, binanın giriş kısmında ise dağınık kalem figürleri yer alıyor” dedi.

Kitap görünümüne sahip kütüphanenin 4 bin 400 metre karelik alan üzerinde inşa edildiğini ve 6 kattan oluşan oluştuğu kaydeden Rektör Tilki” Kütüphanenin maliyeti yaklaşık 12 milyon lira. Bunun da 2 milyon lirası Ali Nihat Gökyiğit Vakfı tarafından karşılanmıştır. Kütüphanemizin içerisinde çok amaçlı konferans salonumuzda mevcut” diye ifade etti.

Özel bir dizaynla bütün engellilerin yararlanabileceği tarzda bir kütüphane inşa edildiğini kaydeden Tilki “Kütüphanemizi özel bir dizaynla yapıyoruz. Tüm engelli kardeşlerimize hizmet vermek istiyoruz. Görme engelli, fiziksel engelli bütün kardeşlerimiz burada tüm imkanlardan yararlanabilecek. Onların ihtiyaçlarına cevap verecek bir şekilde kütüphanemizi dizayn ettik. Artvin ili Türkiye’de okuma oranı en yüksek illerimizden biri. Bizde kütüphanemizi tüm vatandaşlarımıza açarak bu konuda hizmet vermek istiyoruz. Üniversite öğrencilerimizin yanı sıra Artvin Valiliği ile protokol imzalayarak engelli kardeşlerimizin ve diğer tüm vatandaşlarımızın kütüphaneden yararlanmasını sağlanacaktır” diye konuştu.

Kütüphanenin dışarıdan bakıldığında ne olduğunu anlatan tasarıma sahip olduğunu kaydeden Rektör Tilki ülkemizde kitap görünümlü tasarlanan bir kütüphane binasının olmadığını söyleyerek, “Türkiye’de masanın üzerine yerleşmiş simetrik 3 kitap siluetini taşıyan yapı bulunmuyor. Ülkemizde kütüphane olarak böyle bir yapı yok. Yapının içinde de dışını yansıtan öğelerimiz var” ifadelerini kullandı.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir