Umudumuzu kaybettik! Esnaf, il dışından alış veriş yapan Artvinliden umudunu kaybetmiş durumda!

Düğünlere getirilen kısıtlamalar özellikle gelinlik mağazalarının satışlarını  da vurdu. Esnaf ise özelikle Artvinlilerin şehir dışına giderek alış veriş yapmasından yakınarak Artvin’deki müşterilerinden umutlarını kaybettiklerini söylediler.

20 yılı aşkın bir süredir ilimizde kaliteli hizmet anlayışı ile ayakta durmaya çalışan Suzan Gelinlik Mağazası sahiplerinden Ayşe Koçsaraç, pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıları anlattı.


Koçsaraç yaptığı açıklamada; “Ben Ayşe Koçsaraç ablamla beraber Suzan Gelinlik’te çalışıyorum. 2000 yılında burayı açtık 20 yılı devirdik. Pandemi de her esnaf gibi bizde etkilendik balolar, mezuniyetler yok ve düğünlerde iptal oldu o yüzden kötü durumdayız. Ama çalıştığımız dükkan bize ait olduğu için hiç değilse kira sorunumuz yok. Tabi bu hafta biraz hareket başladı ama tabi ki bu eski zamanların yarısı bile değil, mesela kredilerimiz var, ertelemelerimiz yok en büyük sıkıntımız budur. Erteleniyorsa da 1.45 ile erteleniyor onu zaten her banka yapıyor. Bunun bize ve esnafa hiçbir faydası olduğunu düşünmüyorum. Mesela gidiyoruz erteleme, faiz ile erteleniyor. Esnaf ve sanatkarlar kredileri 2 ay erteledi onun dışında benim bildiğim bir şey yok.
Esnafın yapabileceği bir şey yok ama bizi en çok etkileyen internet alışverişi oldu. İnternet alışverişine yoğunluk hastalıktan öncede vardı ama hastalıktan sonra daha fazla yoğunlaşma olmaya başladı.

Artık suyunu bile internetten alan insanlar var tabi ki bu süreç bizi de fazlasıyla etkiledi. Rize ve Trabzon’da yollar açılıp, tüneller yapıldığı için insanlar sipariş için il dışına gidiyor. Artvin zaten çok kötü bir durumda olduğu için yerel esnaf bir şekilde desteklenmeli diye düşünüyorum. Ama esnaflar bizi desteklemiyor ve esnafın çoğu şuan bize gelmiyor. Bende İzmir’de çalışıyorum ve bende ürünlerimi oradan alıyorum mesela, firmam Rize’ye de Trabzon’a da veriyor ama insanlar gidiyor aynı gelinliği oradan alıyor. Bunu maalesef engelleyemeyiz çünkü mesela adam eşini alıyor denize sahile gidiyor oradan da alışverişini yapıyor, İstanbul’a gidiyor mobilyasını alıyor vs. bize ise merkezden çok ilçeler geliyor Şavşat ve Ardanuç, Borçka gibi daha çok onlar bizden alışveriş yapıyor.
Kısıtlamalar olduğu için biz ve firmalar daha çok kabarık gelinlikler hariç nikah tarzı gelinliklere döndü. Mesela fuar Şubatın başında olurdu şimdi martın sonuna alınmış yani bu süreçte her şey ertelendi. 6-7 aydır sinek avlıyoruz diyebilirim. Nikahlar, nişanlar onlarda bizi çat pat etkiliyor.

Tek tük var yavaş yavaş hareketlenmeler oluyor mesela dediğim gibi ilçelerden talep oluyor. Tabi ki işler eskisi gibi değil fakat yazın iyiydi diyebilirim, insanlar yazın hastalıktan korktuğu için çok dışarıya gidemedi o yüzden işlerimiz iyiydi yine de iyi olacağını düşünüyorum. Mesela İzmir’deki modacılar ve bizim çalıştığımız firmalar çok umutlu, büyük şehirler büyük firmalarla anlaşma yapıyor ama burada napılabilir ki yani adam 400 milyon teminat istiyor ona göre de yer istiyor ama bunu Artvin karşılayamaz tabi ki bende büyük markalarla çalışmak istiyorum ama olmuyor çünkü talep lazım arz talep meselesi. Biz burada ayakta kalıyorsak iş yeri bizim olduğu içindir. Başka hiçbir alternatifi yok çünkü iş yok, hastalıkta bunun tuzu biberi oldu. Büyük şehirlerde bu durum daha kötü. Yan tarafımızda kuaför, berber vardı ama kapandı mesela.
Son olarak Artvin insanı bizi desteklemesini gerektiğini belirtmek istiyorum Rize’de Trabzon’da ya da başka yerde alışveriş yapmasınlar bende mesela İzmir’le çalışıyorum ama insanlar bizden talep etmiyor bu resimdeki gelinliği bana getirin demiyorlar mesela daha fazla fiyatlarla dışarıdan alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir