ÜNİVERSİTE DİPLOMALI KIZ KARDEŞLERDEN ÖRNEK GİRİŞİM!

Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan Kübra Çelenk ve moda tasarım bölümünü bitiren Melda Çelenk Kardeşler üniversiteden mezun olduktan sonra milyonlarca üniversite mezunu gibi iş bulamadılar.

Kübra Çelenk 3 yıl önce mezun olduğunu 18 bin TL Kyk burs borcu bulunduğunu bu nedenle mutlaka bir iş yapması gerektiğini düşünerek hem aileye ekonomik destek verebilmek hem de sürekli üstüne faiz konan kyk bursunu ödeyebilmek için babasına bir işyeri açılması için fikir sundu.

Baba balıkçı İsmail Çelenk kızlarına Arhavi’de balıkçı işyeri açtı. Kübra ve Melda Çelenk kısa sürede Arhavililerin ilgi odağı oldu.

Kübra ve Melda Çelenk yaptıkları açıklamada baba İsmail Çelenk ve yoğun ilgi gösteren Arhavi Halkına teşekkür etti.

Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Kübra Çelenk, Üniversiteyi 4 yıl önce bitirdiğini ancak iş bulamadığı için evde kalmaktan çok sıkıldığını ve bundan dolayı çare aradığını, bir şeyler yapmak gerektirdiğini düşündüğünü dile getirerek şunları söyledi;

ARHAVİ HALKINA GÖNÜLDEN

TEŞEKKÜR EDERİZ!..

“Üniversiteyi bitireli 4 yıl oldu. 4 yıldır evdeyim. İş-üç olmayınca dedim ki bir şeyler yapmalı. Babam 20 yıldır balıkçılık işi yapıyor. Bana kendisi fikir verdi. Bu iş kafama yattı. Dedim ki neden olmasın. Erkekler kadar biz de bu işi yapabiliriz. Çok mutluyum. Esnaf olan kadınlar isterse her işi en iyi şekilde yapabileceğini göstermiş oldum.

2020 Aralık ayının 22’sinde açtık. 2020 yılı gerçekten çok kötü geçti. Biz onu yeni işyeri açarak uğurlamış olduk.

İlk açtığımızda kadın olduğumuz için herkes şaşırdı. Ama kısa sürede büyük ilgi gördük. Bugüne kadar balıkçılık erkek işi olduğu için. Ama biz kadınlar, her işi daha güzel yapabiliyoruz.

Ben yaşadığım kenti Arhavi’yi çok seviyorum. Memleketimde Sokakta bir olay olduğunda Hani tanımasa bile yanınızda Yer alırlar. Büyükşehir böyle bir şey yok. Oralarda bulunduğumda gördüm bunu.

Gerçekten Memleketimi çok seviyorum. Yaşadığım kentteki insanları seviyorum.

KADINA ŞİDDETİ VE KADIN

CİNAYETLERİNİ LANETLİYORUM!

Ayrıca son günlerde hepimizi derinden üzen kadın cinayetleri ne yazık ki bizi çok üzüyor. Burada bizi görsünler. Burada kadına şiddet yok. Saygı var. Kadının toplumumuzda çok özel yeri var. Artvin, zaten bu konuda gerçekten çok özel bir il.

KİMSE KADINLARI ZAYIF GÖRMESİN!.

Biz kadınlar, erkeklerin yaptığı işleri rahatlıkla yapabiliriz. Kimse bizi zayıf görmesin. Biz gayet güçlüyüz. Bize yoğun ilgi gösteren ve destek veren Arhavili hemşehrilerimize gönülden teşekkür ediyoruz.” dedi.

Moda tasarımdan mezun olan Melda Çelenk’te yaptığı açıklamada;

“Ben de öncelikle bu işe başlarken tereddüdüm vardı. Ablam Kübra benden daha girişimci ve hayata hep pozitif bakan bir yapısı var. Ama daha sonra işe başladıktan sonra 2. 3. Günü atladığımızda güzel iş yaptığımızı fark ettim. İnsanların ilgisini gördük. Gerçekten halktan çok güzel tepkiler aldık.

Sadece kadınlarımızdan değil erkeklerimizden de güzel tepkiler aldık. Bu olumlu tepkilerin gelmesi bizi mutlu ediyor ve biz işimizi severek yapıyoruz. bu şekilde devam etmek istiyoruz. Ben de hem Arhavili insanlarımıza hem bu işyerini açan babamız İsmail Çelenkle son olarak haberimizi yapan yerel kadınımıza gönülden teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir