Anasayfa / Anasayfa / Unutmadık! Rabbim Bir Daha Böyle Acılar Yaşatmasın

Unutmadık! Rabbim Bir Daha Böyle Acılar Yaşatmasın

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan 2 yıl önce Hopa’da meydana gelen sel felaketinin yıl dönümde açıklamalarda bulunarak, “Unutmadık! Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın” dedi.

Cihan sel felaketinin 2. Yıl dönümünde yaptığı açıklamada; “İlçemizde yaşanan afetin yıl dönümü. 2 yıl önce Ağustos ayının 24 ‘ünde olağanüstü bir yağış nedeni ile karşılaşmıştık. Bu yağışta ilçemize metre kare başına 261 kg yağmur düşmüştü. Hopa tarihinde bugüne kadar yaşanan en kuvvetli yağışı yaşamıştı .

Belediyemiz , yağışın ilçemizi bir anda etkisi altına alması ile birlikte hiç vakit kaybetmeden kriz masası oluşturdu. Alınacak önlemler , yapılması gereken en acil müdahaleler masaya yatırılmıştı. Yağış o kadar şiddetliydi ki bir anda sel ve heyelanlar yaşanmaya başlamıştı. Belediye olarak en acil müdahale edilmesi gereken yerlere kriz masasından verilen talimatlarla müdahale edilmeye başlanmıştı, belediye var gücüyle elindeki tüm imkanları seferber ederek gecesi ve gündüzü ile çalışmalara başlamış, hasarı en asgariye indirmenin gayreti içerisindeydi.

Bir yandan yağışın sürekli artması ile aldığımız kötü haberlerle canımız sıkılıyordu, kayıp ve ölüm haberleri bizleri üzmeye , daha çok can kaybı olmasın diye endişelendiriyordu.

Yağışın durması ile Ankara ve İstanbul itfaiye ekipleri , çevre il ve ilçe ekipleriyle birlikte yardıma koşmuştu. Balçığa dönen ilçemiz , evleri harap olan, bağı bahçesi uçan insanların sürekli yardım talepleri ile tüm ekipler canını dişine takarak herkesin yardımına koşmuştu.

Belediyemiz de, çevre il ve ilçelerden gelen yardımlarla su , yiyecek ve giyecek yardımları, Kızılay ekibi ilçemizde 2 öğün yemek dağıtımına başlatmıştı.

İlçemiz yaşadığı bu olağan üstü afete rağmen en kısa zamanda kendini toparlamıştı fakat içimizde bir hüzün bir burukluk kalmıştı çünkü 3’ü kayıp 11 canımızı kaybetmiştik.

Her türlü olabilecek doğal afetler ve diğer olumsuzluklara karşı tedbirli olmamız için hatırlatmak istedik.

Bu sel felaketinde hayatını kaybeden canlarımıza tekrardan Allah’tan rahmet , yakınlarına başsağlığı dileriz. İnşallah bir daha böyle afet olaylarıyla, can kaybıyla karşılaşmayız.

Ayrıca 24.08.2015 tarihinde yaşanan bu afette bizlere yardım eli uzatan tüm kamu kurum ve kuruluşlara, şirketlere, gönüllü olarak yardıma koşan tüm vatandaşlarımıza canı gönülden şükranlarımı sunarım. Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın…” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir