Uygulamalı MERSİS Eğitimi Tamamlandı

Artvin Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından “Uygulamalı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi Eğitimi” düzenlendi.

Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından ARTSO toplantı salonunda düzenlenen eğitime, şirket ve kooperatif yetkilileri ile muhasebeciler katıldı. Ticaret Sicili Müdürü Yaşar KARS tarafından sunu eşliğinde uygulamalı olarak verilen eğitimde, sicil iş ve işlemleri ile ilgili çeşitli bilgiler verildi.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Yaşar KARS verilen eğitimle ilgili olarak şunları söyledi; “Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) 01.01.2015 tarihi itibariyle 238 ticaret sicili müdürlüğünde kullanılmaya başlanmıştır. Bu itibarla, ticaret siciline kayıtlı mükelleflerin kuruluş ve değişiklik tescil – ilan işlemleri,  bu sistem üzerinden yapılmaktadır. Yapılacak kuruluş ve değişiklerin öncelikle firma yetkilileri tarafından sisteme atılması gerekmektedir. Biz de işlemlerin daha hızlı ve aksamadan yürütülmesi adına bu eğitimi düzenledik.

Özellikle şirket ve kooperatiflerin,  önümüzdeki süreçte zorluk yaşamamaları için, firmalara sistemi kullanma yetisi kazandırmak amacıyla düzenlediğimiz eğitimde; Girişimciliğin ortaya çıkışı ve şirketleşme, ticari işletme türleri, esnaf -tacir ayırımı ve ticaret sicili ile bağlantıları, ticaret sicili tescil ve ilan çeşitleri, sicil tarafından verilen belgeler, başvuru belgelerinin düzenlenmesi ve Merkezi Sicil Kayıt Sistemi hakkında bilgiler verdik. Buna paralel olarak kuruluş işlemleri başta olmak üzere, değişiklik ve diğer tescil ilan işlemlerinin sistem üzerinden işlenmesini uygulamalı olarak katılımcılara gösterdik. Müdürlüğümüz bünyesinde yaptığımız çalışmalarla,  sistemden müdürlüğümüz onayına atılan tüm onay işlemlerinin, firma yetkilileri tarafından gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Eğer süreç içerisinde talep olursa yine eğitimi tekrarlayabiliriz.”

Katılımcılara eğitimin sonunda katılım belgeleri taktim edildi. Belgeler ARTSO Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, Disiplin Kurulu Başkanı Cihat Uzun, Genel Sekreter Yüksel Çoruh, Sicil Müdürü Yaşar Kars ve Sicil Memuru Canseli Şentürk tarafından verildi.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Yapıldı

İçişleri Bakanlığımızca “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” uygulamaya konularak trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir