Anasayfa / Anasayfa / Vali Doğanay, Askerde Hayatını Kaybeden AğabeyisininŞehit Sayılmasını İsteyen Kardeşini Dinledi

Vali Doğanay, Askerde Hayatını Kaybeden AğabeyisininŞehit Sayılmasını İsteyen Kardeşini Dinledi

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Hakkâri’nin Çukurca İlçesi Jandarma Komutanlığı emrinde 1987 yılında vatani görevini yaptığı sırada hayatını kaybeden Er Coşkun Murat Uzunal’ın kardeşi Orhan Uzunal’ı makamında kabul ederek, sorun ve taleplerini dinledi.

Ağabeylerini 31 yıldır şehit diye bildiklerini belirten Orhan Uzunal, “Ağabeyim Coşkun Uzunal, Hakkari’de vatani görevini yaparken şehit oldu. Borçka ilçesinde kalabalık askeri erkanın da katıldığı geniş çaplı bir törenle köyünde toprağa verildi. Rahmetli babam ağabeyim için şehitlik maaşı bağlanmasını istemedi. Kardeşim Seyfettin Uzunal da şehit kardeşi olduğu için askerlikten muaf tutuldu. Şehit yakınlarının kamuda işe yerleştirtildiğini duydum ve Borçka Askerlik Şubesine başvurdum. Ancak buradan aldığım belgeyle ağabeyimin şehit olmadığını ve askerde akciğer kanserinden hayatını kaybettiğini belirten bir resmi yazı verdiler. Tam bir şok yaşadım. Ağabeyim mezar taşında şehit yazıyor. Bu nasıl bir iştir, şaşırdım kaldım” dedi.

Artvin Valisinden şehit kardeşi olarak bir kamu kurumuna yerleştirilmesi konusunda yardım isteyen Orhan Uzunal, “Devletimizin ve askerimizin bu konuya yardımcı olmalarını ve bizi aydınlatmalarını ve bilgilendirmelerini ve vicdanımızın rahat etmesini, ağabeyimin ne şekilde öldüğünü de bilmek istiyoruz” diye konuştu.

Olaydan duyduğu üzüntüsünü dile getiren Vali Doğanay ise, konuyla yakından ilgileneceğini belirterek, “Borçka kaymakamlığına gerekli evrakları ve dilekçenizi verin. Artvin Valiliğimiz tarafından evraklarınızı resmi yazıyla Hakkâri Valiliğimize gönderip, kesin ölüm sebebini öğrenelim. Devlet olarak şehit yakınları ile gazilerimiz yanındayız” dedi.

 -Zihinsel engelli küçük kız çocuğuna yardım eli uzandı

Öte yandan ziyarette bulunan gazeteci Ziya Akyıldız, ilçede maddi durumu iyi olmayan bir ailenin zihinsel engelli küçük bir kız çocuğunun rahatsızlığından dolayı ameliyat olması gerektiğini Vali Doğanay’a aktardı.

Vali Doğanay ise makamından telefonla aradığı İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın’a talimat vererek, çocuğun tedavisinin kısa sürede yapılmasını istedi.

AVBM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir