Anasayfa / Anasayfa / Vali Doğanay İle Eşi Esma Doğanay Hanımefendi, ‘Gönül Elçileri Projesi’ Kapsamında Suriyeli Aileleri Ziyaret Etti

Vali Doğanay İle Eşi Esma Doğanay Hanımefendi, ‘Gönül Elçileri Projesi’ Kapsamında Suriyeli Aileleri Ziyaret Etti

Artvin Valisi Ömer Doğanay ile eşi Esma Doğanay Hanımefendi, ‘Gönül Elçileri Projesi’ kapsamında Ardanuç ilçesinde kayıt altında bulunan Suriye uyruklu iki aileyi evlerinde ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile 81 ilin valisinin eşleri tarafından yürütülen Gönül Elçileri Projesi kapsamında, Suriye’deki iç savaştan kaçarak geldikleri Artvin’in Ardanuç ilçesinde yaşayan Nurettin – Remziye Amro ile Ahmet-Afra Süleyman ailelerini evinde ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.

Doğanay, kaymakamlık tarafından Suriyeli ailelere tahsis edilen kamu lojmanında yaşayan Suriyeli ailelerle bir süre sohbet ederek, sorun, talep ve sıkıntılarını dinledi.

Çocuklara olan sevgisini her ortamda gösteren Vali Doğanay ile eşi Esma Doğanay Hanımefendi, çocuklarla yakından ilgilenerek, çeşitli hediyeler verdi.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, Vali Doğanay ile eşi Esma Doğanay Hanımefendi’nin duygulu anlar yaşadıkları gözlendi.

Suriye’de yaşanan savaşın birçok insanı evinden, yurdundan ve topraklarından göç etmeye zorladığını belirten Vali Doğanay, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, ülkemize sığınan tüm kardeşlerimize hem kapılarımızı, hem de gönüllerimizi açtık. Türk Milleti kendisine sığınanlara karşı her zaman misafirperverliğini göstermiş, sofrasını onlarla paylaşmış, yiyecek ekmeğini, içecek suyunu onlarla paylaşma güzelliğini göstermiştir “dedi.

Suriyeli misafirlerikaldıkları evlerinde eşiyle birlikte ziyaret ederek ihtiyaçlarının olup olmadığını görmek istediklerini ifade ederek, ”Şunu memnuniyetle ifade edebilirim ki devletimiz tüm olanaklarını kendi vatandaşlarımızda olduğu gibi Suriyeli misafirlerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında da kullanmaktadır. Suriyeli misafirlerimiz ülkelerindeki sorun giderilene kadar devletimizin ve bizlerin misafiridirler. Onların her türlü ihtiyaçlarının giderilmesi için her türlü imkân kullanılmaktadır”dedi.

Suriyeli sığınmacılar Türkiye’ye minnettar

Suriyeli aileler ise ziyaretten duydukları memnuniyetini dile getirerek, Türkiye’nin kendilerine sahip çıktığını ve barınma başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

Öte yandan ziyarette,  Ardanuç Kaymakamı Furkan Sancaktutan ile Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir de hazır bulundu.

 

AVBM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir