VALİ DOĞANAY, KAYIN MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSUNU BAŞARIYLA TAMAMLAYAN ÇİFTÇİLERİ KABUL ETTİ

Artvin Valisi Ömer Doğanay, kayın mantarı yetiştiriciliği eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerleri makamında kabul ederek, tebrik etti.

Artvin Valiliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce orman köylüsü için alternatif geçim kaynağı olabileceği düşüncesiyle başlatılan kayın mantarı yetiştiriciliği projesi kapsamında aralarında ev hanımlarının da bulunduğu üreticilere eğitimler veriliyor.

Eğitimlerini tamamlayan ve çoğunluğunu ev hanımlarından oluşan çiftçileri makamında kabul ederek bir süre görüşen Vali Doğanay, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Ziyarette hazır bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur ise, kayın mantarı yetiştiriciliği konusunda yaptıkları eğitim çalışmaları ile faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Kayın mantarı yetiştiriciliği kurs açtıklarını belirten Okur, “Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından destekli merkez dahil 8 ilçede çiftçi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık personeline 19 Mayıs Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Aysun Pekşen tarafından kayın mantarı eğitimi verildi. Eğitime toplam 134 kişi katıldı. Eğitimlerin sonunda 32’si kurum personeli 102’si çiftçi olmak üzere toplam 134 kişiye önümüzdeki günlerde törenle kayın mantarı yetiştiriciliği sertifikalarını vereceğiz” dedi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, düşük maliyeti ve yüksek ürün verimiyle dikkat çeken kayın mantarının çitçilere yeni bir gelir imkanı sağlayacağına yürekten inandığını söyledi.

Eğitimlere katılan çiftçileri tebrik eden Doğanay, “Artvin’de orman köylüsü için alternatif geçim kaynağı olabileceği düşüncesiyle başlattığımızkayın mantarı yetiştiriciliği projesiyle özellikle orman köylüsüne önemli gelir getirecek alternatif bir ürün kazandırmayı arzuladık.

İl genelinde 21 tam otomosyon sistemine sahip mantar serası oluşturulduğuna işaret eden Doğanay, “Çiftçiler için ürün yelpazesine alternatif bir ürün daha kazandırıldı. Düşük maliyeti ve yüksek ürün verimiyle dikkat çeken kayın mantarının çitçilere yeni bir gelir imkanı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Özellikle ev hanımlarımıza çok teşekkür ediyorum. Kayın mantarı üreterek, aile ekonomilerine önemli katkı sunacaklar” dedi.

Doğanay, valilik olarak her zaman üreticinin ve çiftçinin yanlarında olduklarını ve her türlü desteği vermeye de devam edeceklerini ifade etti.

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir