Vali Doruk, “Artvin Çoruh Üniversitesi, Kentin Sahip Olduğu Önemli Bir Değeridir”

Artvin Çoruh Üniversitesi 2019 Yılı Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ile Artvin Çoruh Üniversitesi Danışma Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda, üniversitenin genel durum değerlendirmesi, yükseköğretim öğrencilerinin yurt ve barınma sorunlarının irdelenmesi, kamu-üniversite-sanayi işbirliği, yeni açılan programların değerlendirilmesi, Yusufeli Meslek Yüksekokulunun durum değerlendirilmesi, Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Gen Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi projeleri kapsamında yürütülen çalışmaların son durumları görüşüldü.

Üniversitelerin ülkenin ekonomik, sosyal yönden büyüme ve gelişmesini doğrudan etkilediğini belirten AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, “Üniversitelerin kente ve bölgeye etkileri; ekonomik politikaların analiz edilmesi, insan kaynağının geliştirilmesi, ekonomik kalkınma sürecinde danışmanlık hizmetlerinin yürütülmesi, sahip oldukları bilgi ağının veri potansiyelinin işbirliği ve teknik asistanlık yoluyla sanayiye aktarılması ve yeni bilgiler için sürekli bir araştırma ortamına sahip bulunması şeklinde değerlendirilmektedir. Bu bağlamda ikinci toplantısını gerçekleştirdiğimiz Üniversitemiz Danışma Kurulu öncülüğünde çerçevesi önceden çizilmiş belirli konularda neler yapılabileceği görüşülürken, kentin ve üniversitenin gelişimi noktasında ortak yürütülebilecek çalışmalarla ilgili fikir alışverişi yapıldı. Artvin Çoruh Üniversitesi Danışma Kurulu belirli aralıklarda gerçekleştireceği böylesi toplantılarla bölge kalkınmasına yönelik yeni bakış açılarının geliştirilmesi ve yeni adımların atılabilmesi için üzerine düşen vazifeyi yapma gayretini sürdürecektir” dedi.

-Vali Doruk, “Artvin Çoruh Üniversitesi, kentin sahip olduğu önemli bir değeridir”

Artvin Valisi Yılmaz Doruk ise, Artvin Çoruh Üniversitesinin kentin sahip olduğu önemli bir değer olduğuna dikkat çekerek, kent ve üniversite birlikteliği ile bir sinerji oluşturularak ortak yürütülecek önemli projelere imza atılabileceğini söyledi.

Vali Doruk, eğitimden turizme, çevre ve ormancılıktan sanat ve kültüre kadar geniş yelpazede kentsel kalkınmanın temelini oluşturacak yeni fikirlerin, böylesi platformlarda ortaya çıkabileceğini de kaydetti.

AVBM

 

Ayrıca Kontrol Edin

ARTVİN ARHAVİ İLÇESİ KAVAK VE KİREÇLİ KÖYLERİ TAŞKINLARDAN KORUNUYOR

BASIN BÜLTENİ 10.08.2020 DSİ Artvin’de yaptığı yatırımlarla Çoruh Nehrine altın gerdanlıklar takmaya, vatandaşlarımıza içme ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir