Anasayfa / Anasayfa / Vergi Kanunlarında Değişiklik Yapan Torba Kanun Yayımlandı

Vergi Kanunlarında Değişiklik Yapan Torba Kanun Yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 7061 sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren; Artvinli vatandaşları da yakından ilgilendiren “torba yasa” olarak bilinen kanun birçok önemli düzenlemeyi içeriyor.

Söz konusu kanunun belli başlı düzenlemeleri şöyle:

Torba yasa ile Motorlu Taşıtlar Vergisi, Emlak Vergisi, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Vergi Usul Kanunu, Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi Kanunları ile diğer bazı kanunlarda değişiklikler yapılıyor.

Agari Ücretin Altına Düşen Ücretler ve Kira Gelirlerinde Götürü Gider Uygulaması

2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında aldıkları net ücret asgari ücretin altına düşen çalışanların ücretlerinde meydana gelen azalışı telafi etmek amacıyla Gelir Vergisi Kanunu’na Geçici Madde 87 eklendi. Buna göre, geçen sene de yapılan uygulamaya benzer şekilde net ücreti asgari ücretin altına düşen asgari ücretlilere, elde edecekleri net ücretleri asgari ücrete tamamlayacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanacak. Kanun çıkmadan ödenmiş olan ücretler için ödenmiş gelir vergileri çalışana iade edilmek suretiyle asgari ücrete tamamlanacak. Buna ilişkin düzeltme işlemleri Kanunun yayımlandığı tarihten sonra verilecek muhtasar beyannamelerde yapılacak.

1 Ocak 2017 tarihinden sonra elde edilecek kira gelirlerinde götürü gider oranı yüzde 25 ten yüzde 15’e düşürüldü. 2018 yılında verilecek kira beyannamelerinde götürü gider oranı yüzde 15 olarak uygulanacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir