Yaşam İçin Cerattepe’den Vaz Geçmeyeceğiz

Artvin’de Çevre Katliamına Son

Artvin Çevre Platformları Artvin’in doğasını savunmak için başlattıkları imza kampanyasına ilişkin eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenlediler.

Yeşil Artvin Derneği’nde gerçekleşen basın açıklamasına, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Karahan tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bilindiği gibi bundan bir süre önce Kocaeli’nde “Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşması”  gerçekleşti. Toplantıda, Artvin’de devam eden ve potansiyel madencilik faaliyetleri ve Cerattepe, yeşil yol, taş ocakları, HES’ler ve çevre kirliliği tahribatlarının Artvin’in geleceğini nasıl tehdit ettiği anlatıldı ve tartışıldı. Artvin’in başta Cerattepe olmak üzere tüm yaşam ve doğa savunması mücadelesine tek yürek olarak destek verileceği açıklanarak ortak bir bildiri yayınlandı. BU toplantıda ve daha sonra İstanbul ve Bursa’da yapılan toplantılarda bundan böyle doğa ve yaşam mücadelesinin Türkiye’nin her yanında yaşayan Artvinlilerin katılımıyla yükseltilmesine karar verildi.

Bir aydan fazla bir süredir yürüttüğümüz İmza Kampanyası bugün sona eriyor. Artvin, İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya, İzmir, Sakarya ve Sinop gibi birçok ilde yürüttüğümüz kampanyada on binlerce imza toplandı. Bugün buradan ve tüm bu şehirlerin meydanlarından, topladığımız imzaları Ankara’ya gönderiyoruz. 16 Ocak 2017 Salı günü Anitkabir’e gerçekleştireceğimiz ziyaretinin ardından topladığımız imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na teslim edeceğiz ve sürecin takipçisi olacağız. Aynı gün Saat 17.00’de Sakarya Caddesi Kızılay’da tüm sürece ilişkin bir basın açıklaması yapılacak. Tüm Artvinlileri ve çevre dostlarını destek olmaya davet ediyoruz.

Artvin’in güzel doğası başta Cerattepe olmak üzere vahşi bir saldırı altındadır. Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceği görülmektedir. Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir. Artvin’de OHAL kapsamındaki yasaklar devam etmektedir. Bu durum insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkinin savunulmasını ve ifade edilmesini engellemektedir.

Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz” ifade etti.

Ayrıca Kontrol Edin

Murgul Kaymakamlığı Hizmet Binasının Temeli Düzenlenen Törenle Atıldı

Murgul ilçesinde inşasına başlanan Kaymakamlık Hizmet binasının temeli düzenlenen törenle atıldı. İnşaatına kısa bir süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir