Yaşlının yol yılan hikayesi.

Artvin’in Borçka İlçesine bağlı  Camili- Maral Köyü’nde yaşayan 87 yaşındaki İbrahim Aydın’ın evine gidecek yol yılan hikâyesine döndü.

2013 yılında Maral Köyüne yol için ödeneğin çıktığını dile getiren İbrahim Aydın’ın kızı Semra Aydın, babasının yoğun mücadeleleri neticesinde yol çalışmalarının 2016 yılında başladığı fakat sonrasında yılan hikayesine döndüğünü dile getirdi. Devletin yol geçecek güzergahın etüdü yapmasına rağmen yolun diğer taraftan geçmesinin daha uygun olacağını söyleyen muhtara tepki göstermelerine rağmen muhtar sözlerini dinlemedi. Muhtar etüdü yapılmış yolda tüm anlaşmalarının bitmesine rağmen önlerine kaya çıktığı gerekçesi ile yolu bir başka güzergâhtan geçirmek istedi. Bu kez önlerine arazi engeli çıkan İbrahim Aydın’ın evine bir türlü yol gidemedi. İki baston yardımı ile düz yolda yavaş adımlarla dinlene dinelene yürüyebilen İbrahim Aydın, evlerine giden patika yoldan da yürümesi imkânsız olduğu için 4 kişinin yardımı ile taşınarak eve çıkartıldı. Kızı Semra Aydın ise inerken nasıl indireceğini bilmediği için devlet kurumlarından yardım istemeyi düşünüyor.

Köylerinin Muhtarlarının devletin etüt yaptığı güzergahtan çıkıp başka bir güzergahtan yol getirilmek istediğini ve bunun da komşuları tarafından engellendiğini dile getiren Semra Aydın “Eve çıkarken 3-4 kişinin yardımı ile çıktık. İnerken de bir resmi kurumu arayacağım ve yardım isteyerek indireceğim. Bu jandarma olur, okut olur, başka çaremiz yok. Babamda hem kalp hastalığı, hem şeker hastalığı, hem tansiyon hastalığı, hem de prostat hastalığı var. Acil bir tansiyonu yükselse, Camil-Maral Köyüne   buraya sağlık memuru kaç dakikada yetişir ki? Bu yolsuzlukta artık Allah’a Kadere emanet” dedi.

Patika yolun ortalama 2 bin 300 kilo metre uzunluğunda olduğunu ve babasının bu yolu kesinlikle yardım almadan yürüyemeyeceğini dile getiren Aydın “Devletin gösterdiği etüt üzerinde yol yapılmadı. Çalışmalar yarım kaldı. Sıkıntılı olan yol üzerinden devam edilmek isteniyor. Bunun nedeni de çözemedik, çünkü oradan viraj ve yol daha uzun olacak. Devletin etüdünü yaptığı yolun virajsız ve daha kısa olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim bildiğimize göre bu işi yetkilisi muhtardır. Muhtarlar köylerde mülk amiridir. Doğal olarak da yollarda yön veren muhtardır” ifadelerini kullandı.

Yetkilerin belirlediği güzergahtan yolun yapılması halinde yol kendi arazilerinden geçeceği için hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarını dile getiren Aydın “Etüt üzerinden giderse viraj olan dereyi geçtikten sonra bizim şahsi malımıza girecek. Bizim, amcamın çocuklarının tamamen bizim şahsi malımız. Amcamın oğullarının arazisini geçtikten sonra Bekir diye bir amcamızın arazisi var. Onun çocuklarıyla yapılan görüşme de de hiçbir sıkıntı yaşamadık. Burada ise bir arkadaşımızın engeli vardır. Arkadaşımızın engel olacağı 2015 yılından beri de biliniyor. Muhtara biz de bunu söyledik kendisi de geldi de söyledi. Engel olacağı bilinmesine rağmen ısrarla yol çalışması o güzergahtan devam ettiriliyor” şeklinde konuştu.

Biran evvel çalışmalarına ara verilmiş yolun biterek evine kadar gelmesini isteyen İbrahim Aydın ise “Devletten istediğim; bu yol erken yapılsın da ben araba ile gelip gidebileyim, veya yavaş yavaş yürüyebileyim. Şimdi hal böyleyken nasıl gideyim nasıl götürecekler. Şimdi biraz kilomu kaybettim ama beni bir kişi nasıl sırtına alıp karşıya kadar getirsin? Kızım var sadece yanımda, başka kimse de yok” dedi.

Öte yandan konu edilen Maral Köyü İbrahim Aydın dedendin  evine giden yamaç yoldan geçen zorlu  geçidinde basın mensupları da düşe kalka eve ulaşarak yol hikayesine  tanık oldu.

Artvin’in Sesi Gazetesi

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir