Yıldız Şampiyon  Can Gülçay’ın Hedefi Büyük!

Tokat Turhal’da  2 Eylül 2018 tarihinde yapılan Türkiye Yıldızlar Karakucak TürkiyeŞampiyonası güreşlerinde Artvin’e bir altın madalya geldi. Yıldız şampiyon Can Gülçay’ın hedefi ise büyük.

Güreş Antrenörlüğünü Zaza Vardize’nin yaptığı  17 yaşındaki Can Gülçay, 60 Kg’da Türkiye şampiyonu oldu. Tüm rakiplerini teker teker yenen şampiyon Gülçay, 60 Kg’da yıldızlar Türkiye Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası ve Uluslararası Kocakavak Güreş Festivaline, Azerbaycan, Gürcistan, İran ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen pehlivanlarla birlikte 300’ü yıldız, 150’si başaltı pehlivan olmak üzere 450 pehlivan katıldı.

Turhal Şeker Fabrikası Güreş Sahasında yapılan müsabakalar sonucunda Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonasında 40 kiloda Ali Kaya, 50 kiloda Ömer Güner, 60 kiloda Can Gülçay, 70 kiloda Metehan Alpkılıç, 80 kiloda Denizcan Çırak, 90 kiloda Çağrıcan Bayram, 110 kiloda Tayyip Küçük birinciliği elde etti.

Turhal Belediyesi Uluslararası 21. Kocakavak Güreş Festivalinde ise başaltı pehlivanlarından Samet Özarslan birinci, Nurican Ateş ikinci, Yunuscan Küçük üçüncü olu.

TÜRKİYE Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Yıldızlar Karakucak Türkiye Güreş Şampiyonasında yıldızlarda  60KG’da  Can GülçayArtvin’e ilk altın madalya getiren güreşçi oldu.

Artvin Belediyesi İhtisas Kulübü sporcusu olan BorçkalıCan  Gülçay’ın Türkiye şampiyonu olması ilçede ve köyü  Atanoğlu(Klaskür’de ) büyük bir sevinçle karşılandı. Şampiyona sonrası Artvin’e dönen güreşçiler ve Güreş Antrenörü Zaza Vardize,” Bu yıl 2 Eylül 2018 tarihindeTürkiye Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası ve Uluslararası Kocakavak Güreş Festivali’ne Artvin olarak katıldık. Artvin’de ilk kez yıldızlarda Türkiye Şampiyonu çıkardık.  Can Gülçay 60 KG’da tüm rakiplerini yenerek altın madalyaya ulaşmayı başardı. Ben bize her zaman destek veren Artvin Belediyesi Başkanı Mehmet Kocatepe ve Artvin Belediyesi İhtisas Kulübü Güreş branşından sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy’e teşekkür ediyorum.

Artvin’de Çok Yetenekli Sporcular Var

Artvin’de 10 yıldır güreş antrenörlüğü yapmaktayım. Daha önce Yusufeli Merkez ve Borçka’da bir çok güreşçi yetiştirdim.  Çok yetenekli gençler var. Yeter ki bunlara ulaşalım ve keşfedelim. Borçka güreşler konusunda oldukça yenidir. Ama Ardanuç, Yusufeli bu konuda gerçekten çok ileri düzeyde… Borçka’nın böyle bir sonuç alması, güreşin bu ilçede bundan sonra daha gelişmesini sağlayacak.” dedi.

Başta Hocam Zaza Vardize Olmak Üzere Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ederim

Güreşe Zaza hocanın Borçka’ya gelmesiyle güreşe, spora başladığını belirten Şampiyon güreşçi Can Gülçay, “Ben  17 yaşındayım. Borçka Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisiyim. 6 çocuklu ailenin ikiz olan son çocuğuyum ikiz kardeşimin adı Cem. O güreş yapmıyor. Tokat’tan Yıldızlar Türkiye Şampiyonu olarak Artvin’e Borçka’ya dönmek benim için büyük bir onur oldu.  Çok mutluyum. Bu şampiyonluk benim değil, Artvin’dir, Borçka’nındır. Benim güreşçi olmamda çok büyük emeği olan başta sayın hocam Zaza Vardize’ye çok teşekkür ediyorum.  Desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Artvin Belediye Spor İhtisas Kulübüne, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye teşekkür ediyorum.

Hedefim, Avrupa şampiyonası, dünya şampiyonasıdır.  Artvin güreş tarihinde adı en önde yer alanlardan biri olan güreşin kitabını yazan hemşehrilerimiz, ağabeylerimiz Dursun Ali Pehlevan, Avrupa şampiyonu olmuş OKay, Köksal, Türkiye’de Hamza Yerlikaya gibi güreşçiler benim rehberim olacaklar.”dedi.

Toplamda 450 Sporcu Katıldı

Türkiye Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası ve Uluslararası Kocakavak Güreş Festivali Turhal Şeker Fabrikası, güreş sahasında gerçekleştirildi. Düzenlenen şampiyonaya Azerbaycan, Gürcistan ve İran’dan toplam 27, yıldızlar kategorisinde 300, baş ve baş altı güreş müsabakalarına ise 150 güreşçi katıldı. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve açılış konuşmalarının ardından yıldızlar kategorisinde güreşler başladı. Güreşçiler güreş sahasında ter döktü.

Türkiye Güreş Federasyonu ve Turhal Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonası ve UluslarasıKocakavak Güreş Festivaline, Azerbaycan, Gürcistan, İran ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen pehlivanlarla birlikte 300’ü yıldız, 150’si başaltı pehlivan olmak üzere 450 pehlivan katıldı.

Turhal Şeker Fabrikası Güreş Sahasında yapılan müsabakalar sonucunda Yıldızlar Karakucak Türkiye Şampiyonasında 40 kiloda Ali Kaya, 50 kiloda Ömer Güner, 60 kiloda Can Gülçay, 70 kiloda Metehan Alpkılıç, 80 kiloda Denizcan Çırak, 90 kiloda Çağrıcan Bayram, 110 kiloda Tayyip Küçük birinciliği elde etti.

Turhal Belediyesi Uluslararası 21. Kocakavak Güreş Festivalinde ise başaltı pehlivanlarından Samet Özarslan birinci, Nurican Ateş ikinci, Yunuscan Küçük üçüncü olu.Güreşler sonunda derece elde eden pehlivanlara madalyaları ve kupaları takdim edildi.

Şampiyona Uluslararası Boyuta Ulaştı

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, güreşlerin her yıl yapıldığını belirterek, “Türkiye genelinde marka olmuş bir güreş organizasyonudur. Turhal, şampiyonlar yatağıdır. Güreşin yeridir. Çok sayıda Avrupa şampiyonu ve Dünya şampiyonu çıkmıştır. Bundan dolayı burada bir güreş damarı vardır. Biz de bu güreşi destekliyoruz. Göreve geldiğimiz dünden bu güne kadar yapmış olduğumuz destekler ile, Türkiye’de minik boydan en büyük boya kadar çok sayıda şampiyon güreşçiler çıktı. Güreş nankör bir spor dalı değildir. Siz bir yatırırsanız, 10 alırsınız. Bizim bu organizasyonumuz, ayrıca uluslararası da yapıldı. Azerbaycan’dan, İran’dan ve Gürcistan’dan da şampiyonlarımız bu organizasyona katıldı. Bugüne kadar yapılan güreşçilerin en büyüğünü gerçekleştirdik” dedi.

 

 

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir