Yusufeli Gastronomi Ve Mutfak Kültürü Tanıtım Programı Yapıldı

  1. Yusufeli Geleneksel Karakucak Güreş etkinlikleri kapsamında bugün Yusufeli Mutfağı Fotoğraf Sergisi ve Yusufeli Gastronomi ve Mutfak Kültürü Tanıtım programı yapıldı. Etkinliğe Artvin Valisi Yılmaz Doruk’da katılırken, Vali Doruk, Yusufeli Mutfağı hakkında Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ve diğer ilgililerden bilgi aldı.

Yusufeli Belediyesi, Yusufeli Mutfak Kültürü yemek kitabının tanıtımının yapıldığı Yusufeli Gastronomi ve Mutfak Kültürü Tanıtım programı, bugün Hacıoğlu Lokantası bahçesinde yapıldı. Yusufeli Belediyesi’nin yayınları arasında yerine alan Yusufeli Mutfak Kültürü yemek kitabı, Çoruh Havzasının yıllar içerisinde birikerek günümüze kadar gelen, bu coğrafyaya has mutfak kültürünü tanıtıyor. Yusufeli Mutfak Kültürü yemek kitabı projesinin danışmanlığını Araştırmacı Şef/Gastronom Süleyman Engin, koordinatörlüğün Fatih Özdemir yaptı. Yöre ait 340’tan fazla yemek tarifinin yer aldığı eser 6 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktı. Ana yemeklerden, tatlılara, hoşaflardan çorbalara kadar yöre ait bir çok yemek kültürünün lezzetleri kayıt altına alındı. Yusufeli Gastronomi ve Mutfak Kültürü Tanıtım programında, yöre ait lezzetler  alanda kurulan stantlarda misafirlere sunularak ikram edildi.

Programda, Yusufeli Belediyesi olarak kültürel zenginliğimizi geleceğe taşımak ve ilçe turizmine Gastronomi Kültürü ile katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Aytekin, “ Atalarımızın bize miras bıraktığı bir davranış, düşünce ve duygu birikimi var. Bu birikimleri neler yaparsak geleceğe taşımış oluruz, bunu ayakta nasıl tutarız? Bu sorumlulukla başladığımız serüvenimize maddi ve manevi kültürel değerlerimizi takım projelerle ayakta tutmaya çalışıyoruz. Yusufeli’nin tarihinin kültürünü, geleneğini, bugünkü durumunu, gelecekte ne olacağını ne olması gerektiğiyle ilgili belediye olarak güzel kayıtlar oluşturduk. Bunun bir başka ayağı olan Çoruh Havzasının gastronomi kültürünü şefimiz Süleyman Bey’le bir projeyle yola çıktık. İşin içerisine girdiğimizde ne kadar büyük bir zenginliğin üzerine oturduğumuzu hissettik. Yusufeli Mutfak Kültürü yemek kitabı projesinin danışmanlığını yapan bu süreçte bize yol arkadaşlığı yapan Araştırmacı Şef/Gastronom Süleyman Engin’e ve tüm bayanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“Yusufeli En İyi Bal Yarışması” Sonuçları Açıklandı

Programda, Yusufeli Belediyesi ve Yusufeli Bal Üreticileri Birliği işbirliğiyle bu yıl 11. Düzenlenen “Yusufeli En İyi Bal Yarışması” sonuçları açıklandı.  Birlik üyesi 56 bal üreticisinin, bal numunelerini Yusufeli Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından analiz için gönderildi. Yusufeli En İyi Bal Yarışması, analiz sonuçlarına göre dereceye giren bal üreticilerine Tanıtım Programı’nda ödülleri takdim edildi. Yarışma sonuçlarına göre Morkaya Köyü’nden Selçuk Tokgöz birinci, Yaylalar Köyü’nden İbrahim Varol ikinci, Kılıçkaya Köyü’nden Habib Pehlivan üçüncü oldu.

 

Programa, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Murat Yılmaz, Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, İl Genel Meclis Üyeleri Furkan Çakmak ve Hikmet Hallaç, İl Tarım Müdürü Dursun Okur, Belediye Meclis Üyeleri, Yusufeli Mutfak Kültürü yemek kitabı projesinin danışmanlığını yürüten Araştırmacı Şef/Gastronom Süleyman Engin, İtalyan Şef ClaudıoChinali, Gurme Yazar Emine Beder, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk’da etkinlikleri büyük bir ilgiyle takip ederken, standları gezerek Yusufeli mutfağı hakkında bilgi aldı. Vali Doruk, düzenlenen etkinliğin Artvin ve Yusufeli kültürüne büyük katkı sunduğunu ifade etti.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Murgul Kaymakamlığına Atanan Kemal Balaban Görevine Başladı

Kastamonu Daday Kaymakamlığı görevinden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Artvin Murgul Kaymakamlığı görevine atanan Kaymakamımız Sayın Kemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir