Yusufeli Kano Türkiye Şampiyonasına Ev Sahipliği Yaptı

Akarsu Kano Slalom Türkiye Kupası 2’nci etap yarışları, Artvin’in Yusufeli İlçesinde yapılan final müsabakalarıyla sona erdi.

Yusufeli Geleneksel Derekapı Boğa Güreşleri Festivali kapsamında Yusufeli Barhal Çayı’nda 250 metre uzunluğundaki yapay parkurda gerçekleştirilen yarışları;Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Cavit Kabakçı, davetliler, adrenalin tutkunları ve sporseverler izledi.

Çok sayıda milli sporcularında yer aldığı yarışlara ‘K1’ ve ‘C1’kategorilerinde büyükler ve gençlerde bay,bayan olmak üzere toplamda 48 sporcu katıldı.

Renkli ve adrenalin dolu anlara sahne olan yarışmalarda; Büyük Erkekler K1 kategorisinde Yusuf Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Milli Sporcusu Anıl Acar, Büyük Bayanlar K1’de de Rize’den Ferdi olarak katılan Sedanur Geçer birinciliği elde etti.

Genç Erkekler K1’de Yusuf Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Sporcusu Mustafa Arda Acar, Genç Bayanlar K1’de de yine Yusuf Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Sporcusu Gamze Polat birinciliği göğüsledi. Yıldız Erkekler K1 kategorisinde ise ferdi olarak yarışan Bahadır Karaduman birinci oldu.

Akarsu Kano Slalom Türkiye Kupası 2. Etap yarışlarını bir başka kategorisi olan Büyük Erkekler C1’de Çaykur Rize Spor Kulübü Sporcusu Murat Çiftçi, Genç Erkekler C1’de Artvin Gençlik Merkezi Kültür ve Spor Kulübü Sporcusu Dursun Can Karaduman, Genç Bayanlar C1’de Rize Adrenalin Doğa Sporları Gençlik Kulübü Sporcusu Kader Korkmaz birinci oldular.

Yarışlar sonrası sonrasında açıklamalarda bulunan Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Cavit Kabakçı, Yusufeli’nin Kano Sporu için önemli bir yer olduğunu söyledi.

Kabakçı “Yusufeli için Akarsu Sporlarının, kanonun başkenti diyebiliriz. Rize’den de sporcularımız var. Tunceli’den gelen sporcularımız var. Trabzon’dan gelen sporcularımız var. Bu sporu yavaş yavaş tabana yaymaya çalışıyoruz. İki hafta önce Makedonya’da yapılan uluslararası bir turnuvada sporcularımız çok güzel sonuçlar elde etti. 7 madalya kazandık tüm kürsülerde Türk Milli takımı olarak yerimizi aldık. 3 altın, 3 gümüş, 1’de bronz madalya kazandık” dedi.

Kabakçı devamında; “Burası akarsu sporlarının bir okulu gibi. Bize bu imkanları sağlayan Gençlik Ve Spor Bakanımıza, Müsteşarımıza, genel müdürümüze, belediye başkanımıza, il spor müdürümüze teşekkür borçluyuz. Buradaki Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde sporcularımız hem eğitim görmekte, hem okullarına devam ediyorlar, hem de antrenmanlarına devam ederek kendilerini geliştiriyorlar. Bundan sonraki süreçte yurt dışından sporcuları davet edip burada kamp yapmayı planlıyoruz. Sporcularımız yabancı sporcularla antrenman yaparak kendilerini geliştirme imkanı bulacak. Bu kampları sadece burada değil Türkiye’nin her yerinde yapacağız” diye konuştu.

Yarışlar ödül törenin ardından sona erdi.

Paylaş

Ayrıca Kontrol Edin

Tahta Kızak Yarışları Renkli Görüntülere Sahne Oldu

600 yıllık geleneksel tahta kızak yarışları nefes kesti Artvin’in  “Sakin şehir” unvanlı Şavşat ilçesinde 7’inci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir