Yusufeli’nde Üç Köy İçin Fiziki Yapılaşma Yüzde 33 Seviyesine Ulaştı

Artvin’de Baraj nedeniyle sular alında kalacak olan Yusufeli’nde yeniden inşa edilecek olan 3 köyün fiziki gerçekleşmesi yüzde 33 seviyeye ulaştı.

İnşaatı tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek ve dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES inşaatı nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli’nin üç köy yeniden inşa ediliyor.

Sular altında kalacak olan Çevreli, Tekkale ve İşhan, köylerinin fiziki gerçekleşmesi yüzde 33 seviyeye ulaştı.

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilen  Çevreli, Tekkale ve İşhan Köylerinin yeni köy yerleşim yerinin altyapı çalışmalarına başlandı. Bugüne kadar 2 milyon metreküp civarında kazı, 80 m taş duvar ve batardo 11 ve 12’nin topuk imalatları tamamlandı. Ada kazıları, taş duvar, batardolarınpalye çalışmaları ve altyapı uygulama proje işlerine devam ediyor.

Toplam 7 Köy Yeniden inşa edilecek

Yusufeli Barajı ve HES inşaatı nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli ilçesinin yanı sıra 7 köy yeniden inşa edilecek. Yusufeli’nin yeni yerleşim yerinde yapılaşma hızla ilerlerken, sular altında kalacak olan Çevreli, Tekkale ve İşhan, Yeniköy, Irmakyanı, Meşeli, Çeltikdüzü köyleri yeniden inşa edilecek. Bu köylerden Çevreli, Tekkale, İşhan köylerinin yeni yerleşim yerlerinin alt yapı çalışmaları DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü tarafından başladı.

Ayrıca Kontrol Edin

Artvin’de Koronavirüs Vaka Sayısı 47 oldu!

Alınan tüm önlemlere rağmen il dışından ve ilçelerden gelen vaka artışlarıyla beraber Artvin’de koronavirüs tehlikesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir